Stoltenberg: Türkiye NATO'dan somut askeri yardım talebinde bulunmadı

Stoltenberg: Türkiye NATO'dan somut askeri yardım talebinde bulunmadı
Stoltenberg: Türkiye NATO'dan somut askeri yardım talebinde bulunmadı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin 'IŞİD ve Kürt militanlara karşı mücadelesinde NATO'dan askeri destek istemediğini' açıkladı.

RADİKAL - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ’nin "IŞİD ve Kürt militanlara karşı mücadelesinde NATO’dan askeri destek istemediğini" söyledi.

Türkiye’nin talebiyle yarın Brüksel’de yapılacak NATO toplantısından bir gün önce BBC’ye konuşan Stoltenberg, “Türkiye’nin çok güçlü bir ordusu ve çok güçlü bir güvenlik gücü var. Bu yüzden NATO’dan somut bir askeri yardım talebinde bulunmadı” dedi. AFP’nin haberine göre, Stoltenberg, Ankara ’yı IŞİD’le mücadeleye katılmasından ötürü överken, “meşru müdafaa”nın orantılı olması gerekliliği konusunda uyarıda bulundu.

Ankara'dan NATO'ya 'olağanüstü' çağrı

'BARIŞÇIL ÇÖZÜMDEN VAZGEÇMEMEK ÖNEMLİ'

Pazar günü de Norveç televizyonuna konuşan NATO Genel Sekreteri, “Türkiye’nin Kürt militanlara yönelik müdahalesinin yıllardır süren barış görüşmelerinin altını oyma riski taşıdığı” konusunda uyarıda bulundu. Stoltenberg, “Yıllardır barışçıl siyasi bir çözüm bulmak için yapılan çalışmalarda aşama kaydedildi. Ondan vazgeçmemek önemli… Çünkü şiddet, uzun vadede anlaşmazlığı çözmeyecek” dedi. (Hürriyet)

Cockburn: ABD Ortadoğu'da Irak'tan bu yana en büyük hatasını mı yapıyor?