Stratfor raporu: Türkiye, Kuzey Suriye'ye operasyon yapabilir

Stratfor raporu: Türkiye, Kuzey Suriye'ye operasyon yapabilir
Stratfor raporu: Türkiye, Kuzey Suriye'ye operasyon yapabilir
ABD'nin etkili düşünce kuruluşlarından Stratfor'un 2016 yılına dair tahminlerini içeren raporda, Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye hem IŞİD hem de özellikle Kürt güçleri nedeniyle operasyon yapabileceği ileri sürüldü.

RADİKAL - ABD'nin etkili düşünce kuruluşlarından olan ve 'gölge CIA' olarak da anılan düşünce kuruluşu Stratfor'un 2016 yılına dair yayınladığı beklentiler raporunda dikkat çekici öngörülere ve tespitlere yer verildi.

Raporda 2016'da da tüm gözlerin Türkiye üzerinde olacağı vurgulandı.

Raporda temel olarak Suriye'ye Türkiye'nin askeri operasyon yapabileceği, İran ile daha fazla rekabete gireceği ve Rusya ile ilişkilerin de düzelmeyeceği öngörüleri yer aldı.

TÜRKİYE 'SINIRI' AŞABİLİR

Türkiye'nin 2016 yılında sınırını aşacağını ileri süren Stratfor, Suriye sınırında Ankara'nın IŞİD'i temizlemek için askeri operasyon yapacağını savundu. Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki Fırat Nehri'nin batısını IŞİD'den temizlemek için operasyonlara hazırlandığını savunan rapor, aynı zamanda Ankara'nın bu bölgede Kürt güçlerinin yayılmasını da kontrol altında tutmaya çabaladığını belirtti.

Kuzey Suriye'de Fırat nehrinin doğusunda bulunan Kürt güçlerinin (YPG) Ankara'nın üzerinde durduğu en önemli meselelerden birisi olarak değerlendiren raporda, Türkiye'nin bu bölgede yoğun hava operasyonları yapacağı iddia edildi. Stratfor yeni yıl tahmininde Türkiye'nin Kuzey Suriye'de yapacağı yoğun hava operasyonuna ABD'nin büyük olasılıkla engel çıkarmayacağı aksine Ankara'nın işini kolaylaştıracağını da ekledi.

TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDEKİ ENGEL: RUSYA

Rusya'nın bölgede Türkiye'nin planlarını hayata geçirmede en büyük engel olacağını vurgulayan Stratfor, Moskova'nın Esad hükümeti ile olan ortaklığını koruyacağı, Şam'ı zayıflatmak isteyen Esad karşıtlarının yanında yer alan ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar ile karşı karşıya gelebileceğini yazdı.

Türkiye ile Rusya'nın gerginliği azaltabilmek için ikili görüşmelerin muhtemel olduğu da ifade edildi. Ancak bu durumun dahi iki ülke arasında bir çatışma ihtimalini ortadan kaldırmaya yetmeyebileceği tahmininde bulunuldu. Rusya'nın Ankara'ya daha fazla baskı uygulayamayacağı zira bu durumda karşısına NATO'yu karşısına almış olacağı da kaydedildi.

İLİŞKİ TAMAMEN BİTMEZ

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin bozulmasının ABD ile Orta ve Doğu Avrupa'daki ortaklar için Ankara'yı aralarına çekmeye bir fırsat oluşturduğu dile getirilen raporda, "Aralarındaki ilişkiyi tamamen bitirmek ne Türkiye'nin ne de Rusya'nın işine gelir. Ancak ticari ilişkilerde stratejik öneme sahip enerji projelerinde daha fazla gecikmeler yaşanabilir. Bu durum Türkiye'yi enerji ihtiyacını karşılayabilmek için Azerbaycan ve Irak'ın Kürt bölgesi üzerinde acil projelere itebilir" denildi.

Türkiye'nin enerji ihtiyacını giderebilmek amacıyla Doğu Akdeniz enerji projelerinde yer almaya çalışacağı savunuldu. Ancak Ankara'nın Doğu Akdeniz enerji projesinde yer alabilmesi için de Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi üzerinde sürdürülen müzakerelerde ilerleme sağlanmasına muhtaç olduğu ileri sürüldü.

Türkiye'nin Ortadoğu'da daha iddialı güç haline geldiği sürece Suriye ve Irak topraklarında İran ile rekabetinin artacağı belirtilen çalışmada, "Esad hükümetinin yanında yer alan Rusya ile İran, Bağdat üzerinden Kuzey Irak'ta ekonomik ve enerji bağlarını sıkılaştırmaya çalışan Türkiye ile Kuzey Irak Kürt yönetiminin arasını açmak için çalışacaktır" ifadelerine yer verildi.