Suç örgütleri 870 milyar dolar gelir elde ediyor

Suç örgütleri 870 milyar dolar gelir elde ediyor
Suç örgütleri 870 milyar dolar gelir elde ediyor
BM,Uyuşturucu Madde Kaçakçılığı ve Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Ofisi verilerine göre organize suç örgütleri yılda 870 milyar dolar gelir elde ediyor

VİYANA - Birleşmiş Milletler Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Konvansiyonunun (UNTOC) 6. dönem toplantısı bugün Viyana'da başladı.

Toplantının açılış oturumunun ardından basına açıklama yapan BM,Uyuşturucu Madde Kaçakçılığı ve Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Ofisi(UNODC) icra direktörü Yury Fetodov, "Organize suç örgütlerinin uyuşturucu madde ve silah kaçakçılığı ile insan ticareti gibi yasa dışı faaliyetlerden yılda 870 milyar dolar gelir elde ettiğinin saptandığını" bildirdi.

UNODC tarafından hazırlanan son raporda, organize suç örgütlerinin silah kaçakçılığından 320 milyon dolar, insan ticaretinden 6.6 milyar dolar, uyuşturucu kaçakçılığından 320 milyar dolar, fuhuş sektöründen 32 milyar dolar ve internet üzerinden 1 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Güvenlik birimlerinin aldığı tüm önlemlere rağmen organize suç örgütlerinin faaliyetlerinin kesin olarak önlenemediğini anlatan Fetodov, organize suç örgütlerinin son yıllarda faaliyet alanlarına interneti de kattıklarını ve "internet yoluyla elde edilen kişisel bilgiler ile kredi kartı verilerinin satışından da yaklaşık bir milyar dolar gelir elde ettiklerinin saptandığını" söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen bir karar tasarısı üzerine hazırlanan Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Konvansiyonunun bugüne kadar 170 üye ülke tarafından imzalanarak onaylandığını ifade eden Fetodov, organize suç örgütleriyle sınır ötesi mücadelenin daha etkin yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

BM Viyana ofisinde bugün başlayan Suç Örgütleriyle Mücadele Konvansiyonu (UNTOC) toplantısına aralarında Türkiye 'nin de bulunduğu BM üyesi 170 ülkeden diplomatlar katılıyor.

Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk ile Meksika İçişleri bakanı Alejandro Poire de toplantıya onur konuğu olarak katıldı.

Toplantıda organize suç örgütleriyle sınır ötesi etkin mücadele yöntemlerinin ele alınacağı ve katılımcı ülkeler arasındaki işbirliği olanaklarının değerlendirileceği belirtildi.

BM Uyuşturucu Madde ve Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Ofisinin (UNODC) ev sahipliği yaptığı toplantının 19 Ekim Cuma gününe kadar devam etmesi öngörülüyor.

aa