Süddeutsche gazetesi:Alman silahları PKK'nın eline geçti

Süddeutsche gazetesi:Alman silahları PKK'nın eline geçti
Süddeutsche gazetesi:Alman silahları PKK'nın eline geçti
Peşmerge'ye IŞİD'e karşı savaşması için gönderilen Alman silahlarının PKK'nın eline geçtiği öne sürüldü

RADİKAL - Almanya ’nın IŞİD’e karşı savaşması amacıyla geçtiğimiz yıl Peşmerge güçlerine gönderdiği silahların PKK ’nın eline geçtiği öne sürüldü. Süddeutsche gazetesinin Spiegel dergisini referans göstererek verdiği haberde, çok sayıda Alman tansavar füzesi ve el bombalarının PKK’nın elinde olduğu belirtildi.

Peşmergeye gönderilen ancak PKK’nın eline geçen silahlar arasında Milan tansavar füzeleri ve DM51A1 model el bombaları olduğu kaydedildi. Haberde PKK militanlarının Almanya tarafından gönderilen silah sandıklarını gösterdikleri öne sürülüyor.

YENİ SİLAH SEVKİYATI YOLDA

Almanya, geçtiğimiz hafta Peşmerge güçlerine yeniden silah ve askeri malzemenin yanı sıra tıbbi malzeme gönderme kararı almıştı. Süddeutsche gazetesinin Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Almanya Peşmerge güçlerine 500 Milan tipi tanksavar füze ve bu füzeleri fırlatmada kullanılan 30 Milan füze fırlatma sistemi gönderecek. Bununla birlikte 200 zırh delici bazuka ve buna ait 2400 mühimmat, 4 000 G3 piyade tifeği, 2 milyon mermi, 10 adet makineli tüfek ve 10 bin el bombası daha göndermeye hazırlanıyor.

Almanya’nın sözkonusu silahlardan önce 10 zırhlı devriye aracı, Unimog sıhhi araç, ilkyardım malzemeleri ve 6 bin kişilik kışlık askeri kıyafet göndereceği belirtiliyor. (Ahmet YILDIRIM / DHA)


  http://www.radikal.com.tr/129312612931261

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TC devlet mi, özerk bölge mi, köy mü? - user399579

  Sen devletsen o silahların senin üzerinden ve bilgin dahilinde pkk'ye geçmesini sağlarsın. O silahlardan 1 tane tabanca kayboldu mu hesabını hem almanya'ya hem barzani'ye sorarsın. O silahlardan 1 tane kurşun havaya dahi sıkılıp senin sınırlarından içeri düşse gidip barzani'nin 3 yıl emek harcadığı 1 elektrik santralini indirirsin aşağı adamın sarayında mum yanmak zorunda kalır, o zaman anlar ancak pabucun kıymetini. O zaman adam kendi mücadele etmeye başlar pkk ile. Hiç kendini kasmayacaksın, kuzey ıraktan kurşun mu atıldı 2 f-16 gidip indirecek bir barajı, sızma mı oldu tek füzeyle indireceksin tüm bölgenin elektrik santralini. Barzani'nin cebine akan 2 petrol kuyusunu vuracaksın güçlü devletsen (sen de o kuyudan nemalanmıyorsan tabii). Alt yapısı 10 yıl geriye gidecek bak gör o zaman Barzo nasıl şener şen koşusuyla topukları kıça vura vura koşuyor sana ağam kurban paşam kurban diye. Demek ki sen 3. dünya ülkesi bile değilsin şu anda.