Suikastın hedefindeki başbakan

Suikastın hedefindeki başbakan
Suikastın hedefindeki başbakan

Halki nin konvoyu elçilikler, askeri tesisler ve hükümet binalarının bulunduğu çok iyi korunan Mezze semtinde vuruldu.

Başbakan Vail Halki dün başkent Şam'daki bombalı saldırıdan yara almadan kurtuldu. Saldırıda başbakanın koruması ölürken diğer koruması ve şoförü ağır yaralandı.

Suriye ’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarına bağlı olarak ABD ’nin müdahaleye yeşil ışık yakıp yakmayacağına dair tartışmalar alevlenirken dün Şam’da silahlı grupların hedefinde Başbakan Vail el Halki vardı. Çok sayıda hükümet kuruluşu ve elçilik binasının yer aldığı Mezze bölgesinde Halki’nin konvoyunu hedef alan saldırıda aralarında başbakanın bir korumasının da olduğu 7 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.
Suriye Devlet Televizyonu haberi “Terörist patlama başbakanın konvoyunu hedef aldı. Doktor Vail el Halki’nin durumu iyi, hiçbir şekilde yara almadı” diye duyurdu. Muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise bombanın uzaktan kumanda ile patlatıldığını ve saldırıda Halki’nin bir korumasının öldüğünü, diğer koruması ile şoförünün ciddi şekilde yaralandığını kaydetti. Devlet televizyonu İhbariye de saldırı sonrası Halki’yi bakanlar kuruluna başkanlık ederken gösteren görüntüleri ekrana getirdi. Halki eski Başbakan Riyad Hicab’ın Ağustos 2012’de muhaliflere katılıp Suriye’den kaçmasının ardından göreve atanmıştı.

Rusya’dan Irak hatırlatması

Önce İsrail ardından ABD Savunma Bakanlığı’nın Suriye’nin birkaç kez halka karşı kimyasal silah kullandığını gösteren kanıtlar olduğu iddiası en fazla “Kimyasal silah kullanımı kırmızı çizgidir” diyen Obama yönetimini sıkıntıya sokarken Rusya’dan müdahale için bahane aranması uyarısı geldi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Suriye yönetimini devirmek için her yolu meşru gören ülkeler ve yabancı güçler var. Ancak kitle imha silahlarının kullanımı konusu çok ciddi, bunun şakası olmaz” dedi. Suriye’nin kimyasal silah kullanmakla suçlanmasını jeopolitik oyun olarak niteleyen Lavrov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un ‘ispat edilmemiş iddialar üzerine araştırma komisyonu kurulması talebinin Irak işgaline gerekçe yapılan ama bulunamayan kitle imha silahlarını anımsattığını söyledi. Lavrov, silahlı grupların 19 Mart’ta Han el Asel’de düzenlediği kimyasal saldırının araştırılması konusunda bazı ülkelerin sorun çıkardığını söyledi.