SUK: O kadar parayı ben aşiretten de toplarım

SUK: O kadar parayı ben aşiretten de toplarım
SUK: O kadar parayı ben aşiretten de toplarım

Fotoğraflar: REUTERS

'Suriye'nin Dostları' toplantı salonlarında Şam yönetimine nasıl bir mesaj vereceklerini tartışırken kulislerde 'silahlanma' konuşuldu. Önerilen fon da 'yetersiz' görüldü.
Haber: ÇAĞIL M. KASAPOĞLU - cagil.kasapoglu@radikal.com.tr / Arşivi

İZLENİM

Suriye’deki krize çözüm arayışında diplomasinin sınırları zorlanırken kulislerde muhalifler arasında sabah saatlerinde yeşeren silahlandırma umudu öğleden sonra hayal kırıklığına dönüştü. Salondaki tartışmalardan kaçıp kuliste soluklanan muhalif Suriye Ulusal Konseyi üyesi Enis Elabadeh taleplerinin karşılanmadığından yakınıp “Zaten 75’ten fazla ülkenin bir araya geldiği bu kadar önemli bir zirveden uzlaşı çıkması çok zor” yorumunu yaptı. “Askeri müdahale konusunda ara ara tartışmalar çıkıyor” diye konuşan Elabadeh, üç talep sıraladı: “İnsani yardım ulaşması, uluslararası toplumun gözetiminde ve SUK’un kontrolünde bir fon oluşturulması ve Suriye halkına kendini savunma hakkı tanınması.” Elabadeh’in fon talebini iletmesinden sonra, toplantıda yaşanan ilginç bir diyalog kulise sızdı. Suriyeli bir muhalifin, salonda Britanya temsilcisinin SUK’a “500 bin sterlin verelim” talebini yinelemesi üzerine muhaliflerden “Bunu ben aile arasında bile toplarım” sesi yükseldi. 

‘Silah tercih etmeyiz’
Salondan kaçıp çay molası veren SUK sözcüsü Besma Kodmani de dil dökmekten yorulmuş bir halde elime basın bildirisini tutuşturdu. Kodmani SUK’un diğer üyelerinin aksine silahlanma konusunda farklı şeyler söyledi: “Silah temini tercih ettiğimiz bir seçenek değil, silah sağlamanın iç savaşa yönelik yüksek risk taşıdığını biliyoruz. Halkımızın katledildiğini görmek istemeyiz.” Muhalifler sabah saatlerinde ‘silah dahil her türlü yardımın ulaştırılması talebinde’ bulunurken uzlaşının çıkmaması üzerine bu söylem akşam “Bari tek meşru temsilci olarak tanınsaydık” ifadesine dönüştü. 

Muhalif askerler diplomaside
Diplomatlar, siyasiler zirveden çıkacak karara odaklanmışken, ordudan ayrılan askerler de SUK altında muhaliflere destek için kongre salonundaydı. Türkiye sınırına yakın İdlib’den 5 gün önce bir grup muhalif asker ile sınırı resmi olarak geçip İstanbul ’a gelen askerlerden Mahmud el Bakur ve Davud Süleyman ‘silaha ihtiyaçları’ olduğunu söyledi. Suudi Arabistan ve Katar’ın çözüme odaklı daha net fikirleri olduğunu savunan askerler uluslararası toplumun tereddüt etmesini eleştirdi. El Bakur, 25 gün önce doktor olan kız kardeşini ve erkek kardeşini İdlib’deki çatışmalarda kaybetmiş. Askerler iddiaların aksine Türkiye’den Suriye’ye silah geçişi yapılmadığını savundu.

Asiler maaşa bağlanacak
Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Burhan Galyun, Suriye’nin Dostları toplantısında yaptığı konuşmada Beşşar Esad rejimine karşı savaşan tüm isyancılara maaş verileceğini açıklarken, konferansa katılan kaynaklar Körfez ülkelerinin, özellikle de Suudi Arabistan’ın SUK’a ayda milyonlarca dolar fon sağlayacağını belirtti. Konferansa katılan bir delege, fonu ‘altın kesesi’ olarak niteledi. Galyun, dün konferansta yaptığı konuşmada, isyancıların yanı sıra ordudan ayrılarak muhalefet saflarına katılan askerlere de maaş vereceklerini söyleyerek “Yetkililere, askerlere ve Özgür Suriye Ordusu üyesi diğer kişilere verilecek sabit maaşlardan SUK sorumlu olacak” dedi. Galyun, finansmanın artmasının dağınık birlikleri birleştireceğini ve hükümetten ayrılma konusunda diğer askerlere cesaret vereceğini belirtti. {İSTANBUL/AP}

Esadçıya dayak, karşıtına hoşgörü
Suriye Dostları toplantısının yapıldığı Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi önünde Esad yanlıları ve karşıtları karşı karşıya geldi. Bir grup, Harbiye Orduevi yakınında ellerinde Suriye bayrakları ve Esad posterleriyle Arapça sloganlar attı. Karşılıklı slogan atan iki grup arasında çatışma çıkmasını önlemeye çalışan polis, konferansı protesto eden 300 kişilik Esad yanlısı gruba biber gazıyla müdahale etti. Askeri müzenin önüne gelen grup, marşlar okuduktan sonra otobüslere binip ayrıldı. Polisin ilerlemelerini engellediği muhalif grup ise gösteriyi sürdürdü. {İSTANBUL/AA}