Sukunet niyetine darbe hamlesi

Sukunet niyetine darbe hamlesi
Sukunet niyetine darbe hamlesi

Fransız askerleri, bir Seleka üyesini linç edilmesin diye gözaltına aldı.

BM kararıyla Orta Afrika'daki kaosa müdahale eden Fransa, isyanla başa geçen Djotodia'nın gitmesi gerektiğini ilan edip operasyona koyuldu.

Cumhurbaşkanı François Bozize’nin martta Seleka isyancılarınca devrilmesi ve Michel Djotodia’nın kendisini ülkenin ilk Müslüman devlet başkanı ilan etmesinden sonra kaosa teslim olan Orta Afrika Cumhuriyeti’ne asker gönderen Fransa ’nın operasyonları sürüyor.
İktidar kavgası ve mezhep çatışması yüzünden kayıplar artarken Fransız askerleri dün başkent Bangui’deki havaalanı yakınında milislerle kısa süreli çatışmaya girdi. Milislerin ‘gerekirse zorla silahsızlandırılacağı’ belirtildi. Çokuluslu Orta Afrika Kuvveti (FOMAC) subayı Celestin Christ Leon, “Seleka milisleri silahsızlanmak istemiyor. Bu sebeple kısa süreli bir çatışma oldu. Seleka militanları bu çatışmanın ardından kaçtı” açıklamasını yaptı. 6 milyonluk nüfusunun üçte birini Müslümanlar, üçte ikisini ise Hrıstiyanların oluşturduğu ülkeyle ilgili olarak geçen hafta BM Güvenlik Konseyi sukunetin sağlanması ve sivillerin korunması amacıyla Afrika Birliği misyonu MISCA’daki asker sayısının 3500’e çıkarılması ve Fransa’nın geçici süreyle asker desteğinde bulunmasını kararlıştırdı. Asker sayısını 1600’e çıkaracağını duyuran Paris, cuma günü haraketa başlarken Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da ‘Djotodia’nın artık görevde kalmasının mümkün olmadığını’ açıklamıştı. Fransa, Bangui’de çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Seleka milisleri ile Hristiyanların kurduğu ‘anti-Balaka’ adlı silahlı grup arasında son 3 günde çıkan çatışmalarda 394 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Silahsızlandırma kolay değil

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise ‘güvenlik tam olarak sağlanamış olmasa da Bangui’de büyük ölçüde sukunetin hakim olduğunu’ açıklarken Seleka’nın silahsızlandırılma sürecinin ‘kolay olmayacağını’ vurguladı. Djotodia’nın iktidara gelmesini sağlayan Seleka’yı daha sonra dağıtmasına ve silah bırakmaları çağrısı yapmasına karşın kendilerini ‘ordu mensubu’ olarak gören isyancıların ülkede terör estirdiklerini söyleyen Fabius ‘gerekirse zorla silahsızlandırılma olacağına’ işaret etti: “Sorun şu ki, pek çok eski Seleka mensubu, üniformalarını sivil kıyafetlerle değiştirdi. İnsanları tek tek tespit etmek zor. Medya aracılığıyla herkese silahlarını teslim etmeleri çağrısı yaptık. Çağrı tatmin edici sonuçlar doğurmazsa, güç kullanımına başvurulacak.” Nitekim uzmanlar da, Seleka’dan bazı gerillaların orduya katıldığını anımsatıp başkentte bile kontrolün kimde olduğunun bilinmediğine dikkat çekti.

“Ben Tanrı değilim”

Öte yandan Djotodia önceki gün “Ben Tanrı değilim” çıkışı yaparak ‘bütün isyancıları kontrol edemeyeceğini’ savundu. Düzenlediği basın toplantısında ülkedeki şiddetten yine Bozize taraftarlarını sorumlu tutan Djotodia şöyle dedi: “Kendi adamlarımı kontrol edemediğime yönelik iddialar var. Ancak ben sadece benim yanımda olanları tanıyorum. Benimle birlikte olmayanları nasıl kontrol edebilirim. Ben Tanrı değilim. Sizler gibi bir adamım. Ayrıca bu ülkenin yüzölçümü de 623.000 kilometre kare.”