Sükûnet olsa da umut yok

Sükûnet olsa da umut yok
Sükûnet olsa da umut yok
Ateşkesle birlikte Gazze'de silahlar sussa da ambargo görüşmeleri çetin pazarlıklara gebe. Zira İsrail 'ambargo kalıcı' savında ısrarcı. Meşal "Tüm geçişler açılmalı" dedi.

RADİKAL İSTANBUL - Gazze’de İsrail ile Filistin arasında 8 gün süren çatışmaların önceki gün yerel saatle 21.00’de yürürlüğe giren ateşkesle sonuçlanmasının ardından dün bölgeye görece sükûnet geldi. İsrail, ‘son fırsatı kaçırmayıp’ ateşkesin 1 saat öncesinde Gazze’ye en az 20 hava saldırısı düzenleyip keşif uçaklarını devreye sokarken, binlerce Gazzeli ise ellerinde bayraklarla sevinç gösterileri için sokaklara döküldü. Ateşkesten memnuniyetini açıklayan uluslararası toplum ise taraflara Mısır arabuluculuğunda varılan anlaşmaya uyma yönünde ortak çağrılar yaptı.
Ancak anlaşma sorunlara gebe. Zira kendini ‘muzaffer’ ilan eden iki taraf da ‘herhangi bir saldırıya anında yanıt vereceği’ tehdidi savuruyor. Bu sebeple anlaşmanın daha ilk gününden ateşkesin ömrünün ne kadar olacağına dair soru işaretleri oluştu.
Meşal: Sadece Refah olmaz Ancak en önemli tartışma konusu ise hiç şüphesiz Filistinlilerin en önemli şartı olan ambargonun kaldırılması. İsrail ve Hamas, ambargonun kalkıp kalkmayacağı ya da ne ölçüde hafifleyeceği konusunda taban tabana zıt pozisyonlarda. Anlaşma uyarınca, İsrail ve Filistin’in sınır kapılarının açılması ile mal ve insanların sınırlardan serbest geçişlerinin kolaylaştırılması konusunda, ateşkesten 24 saat geçtikten sonra görüşmelere başlaması gerek.
Ancak İsrail’den hem ateşkes öncesinde hem de sonrasında yapılan tüm açıklamalarda Gazze’ye ambargonun süreceği vurgulandı. Buna karşın Hamas lideri Halid Meşal ise anlaşma uyarınca İsrail’in Gazze’deki bütün sınır kapılarını açmak zorunda olduğunu savundu. Meşal, “Anlaşmayla sadece Refah’ın değil tüm sınır geçişlerinin garanti ediliyor” diye konuştu. Meşal ayrıca, ‘İsrail’in Filistinli direniş gruplarının isteklerine boyun eğmek zorunda kaldığını’ da savunurken,”İsrail atıldığı macerada başarılı olamadı. Biz, İsrail ateşkese uyduğu sürece uyacağız. Uymazlarsa, ellerimiz tetikte” dedi.
Barak: İmzasız bir kağıt İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’tan da benzer bir tehditkar açıklama geldi. En ufak bir ateşkes ihlalinde bile tekrar saldırıya geçeceklerini vurgulayan Barak “Ateşkes 9 gün, 9 hafta ya da 9 ay sürebilir. Anack şu bilinmeli ki, İsrail saldırmaya daima hazır” ifadelerini kullandı. Barak, ateşkesin resmi bir anlaşma olmadığının da altını çizip “Bu bir anlaşma değil, sadece altına imza bile atılmamış bir kâğıt” dedi. Gazze’ye kara harekatı konusunda ise Barak, “Bu yapılacak en akıllıca şey olmazdı. Olası bir işgalde yıllarca orada kalmamız gerekiebilirdi” yorumunu yaptı.
Tüm bu karşılıklı tehditler ile ambargo görüşmelerinin çetin pazarlıkları sahne olacağına ilişkin işaretler, anlaşmanın bölgede bir şey değiştirmeyeceği ve statükonun süreceği yorumlarını beraberinde getirdi. Uzmanlar da, İsrail ve Filistin kapsamlı barış görüşmelerine başlamadıkça bu anlaşmanın da uzun ömürlü olmayacağı ve ‘ateş kesilmesinin’ ötesine geçilmeyeceği değerlendirmesi yaptı.

Hamas’ın başarısı ne kadar sürecek? Haaretz anlaşmanın Hamas’ın siyasi ve askeri başarısına işaret ettiğini yazdı: ‘Görüşmelerde Hamas, sınırları açtırır mı bilinmez ama son çatışmalar İslamcılara eşsiz tanınma sağladı. Geçmiş tecridin aksine Gazze’yi Türk ve Arap dış işleri bakanları ziyaret etti. İsrail ve ABD bile İslamcılarla dolaylı görüşüp örgütün rolünü kabul etti. Saldırı altında bile ateşi sürdürmesi, örgütün planlama becerisini kanıtladı.’ Yedioth Ahronoth ise ‘Hamas’ın son ana dek saldırması, Kudüs ile Tel Aviv halkının roketler nedeniyle korkması ve Türkiye ile Mısır’ın örgüte kurları. Bunlar, birer başarı ancak başarıların da son kullanma tarihi var’ diye yazdı.