Sünni vekile kanlı baskın

Sünni vekile kanlı baskın
Sünni vekile kanlı baskın
Irak polisi, Maliki karşıtı Sünni vekil Alvani'yi evine düzenlediği baskınla gözaltına aldı. Baskında vekilin kardeşi ve üç koruması öldü.

Irak’ta Şii Başbakan Nuri Maliki’ye yönelik muhalif gösterilerin önemli isimlerinden olan Sünni milletvekili Ahmed Alvani, dün Ramadi’deki evine düzenlenen kanlı bir baskınla gözaltına alındı. Baskın sırasında çıkan çatışmada Alvani’nin kardeşi ile 5 koruması öldürüldü. Alvani’nin neden gözaltına alındığı konusunda resmi açıklama yapılmadı. Ancak ajanslar, vekilin terör suçlamasıyla arandığını aktardı. Alvani, Sünnilere ‘baskı ve ayrımcılığı’ protesto için bir otoyolda kamp kuran protestocuların en büyük destekçilerindendi. Ancak Maliki, ‘Kaide’nin üssü haline gelen kampın’ dağıtılacağı uyarısında bulunmuştu. Maliki, eylem alanlarının boşaltılmaması halinde, eylemcileri ‘çadırlarını başlarına yıkmakla’ tehdit ederken, gösteri alanını ‘fitne meydanı’ diye nitelendirmişti. 

Roketatarlar kullanıldı

Anbar ili emniyeti, polisin Alvani’yi gözaltına almak üzere evine sabah baskın düzenlediğini açıkladı. Baskın sırasında polis ile Alvani’nin korumaları arasında çatışma çıktı. Yaklaşık bir saat süren ve otomatik silahlarla roketatarların da kullanıldığı çatışmada Alvani’nin kardeşi Ali Alvani ile 5 koruması ölürken, 10’u polis 18 kişi yaralandı. Bazı ajanslar çatışmada Alvani’nin kız kardeşinin de öldüğünü aktardı. Baskında Alvani’nin yanı sıra 6 koruması da gözaltına alındı.
Polis ise Alvani’nin korumalarının polise ateş açtığını, çıkan çatışmada 18 kişinin yaralandığını açıkladı. Ordu da, geçen haftadan beri Kaide’ye karşı operasyonun sürdüğü Anbar genelinde sokağa çıkma yasağı ilan ederken, ile giriş çıkışları da kapattı.
Irak’ta bu yıl mezhep çatışmalarındaki can kayıpları 2008’den sonraki en yüksek seviyeye ulaştı. Şii-Sünni çatışmalarında ocaktan beri 8.000’den fazla kişi öldü.