Sunucunun Putin'in liderliğiyle ilgili sözleri Obama'yı kızdırdı

Sunucunun Putin'in liderliğiyle ilgili sözleri Obama'yı kızdırdı
Sunucunun Putin'in liderliğiyle ilgili sözleri Obama'yı kızdırdı
ABD Başkanı Obama'nın, CBS televizyonuna röportajı sırasında sunucu Steve Kroft'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD liderliğine meydan okumasıyla ilgili sorusuna verdiği sinirli tepki dikkat çekti.

RADİKAL - ABD Başkanı Obama'nın CBS televizyonuna röportajı sırasında oldukça asabi görünmesi Batı medyasının gözünden kaçmadı. ABD liderliğinin Rusya tarafından tehdit edilmesi ile ilgili sorudan sonra Obama'nın tamamen soğukkanlılığını kaybettiği ve 'tuhaf' bir yanıt verdiği yorumları yapılıyor. 
 
Sputnik'te yer alan habere göre, Batı medyası, ABD Başkan Barack Obama'nın CBS kanalındaki '60 dakika' programının sunucusu Steve Kroft'un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD liderliğine meydan okumasıyla ilgili sorusuna sinirli bir şekilde tepki verdiğini savundu.

Obama: Eğit-donat hakkında en başından beri şüphelerim vardı

'BU SEFER ALINGAN GÖRÜNÜYORDU'

ABD liderinin moralinin bozulduğunu ilk fark edenler CBS çalışanları oldu. Televizyon sunucusu Norah O'Donnell, "Bu sefer alıngan görünüyordu" yorumunda bulundu. Business Insider'e göre röportajın en gergin anı, sunucu Steve Kroft'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD liderliğine meydan okuması ile ilgili açıklaması oldu. 

New York Times, Obama'nın bu iddiayı 'kızgın bir şekilde reddettiğini' kaydederken Daily Mail, konu Suriye ve Rusya'nın hava operasyonuna gelince ABD liderinin 'açıkça sinirlendiğini' ve 'soğukkanlılığını yitirdiğini' yazdı.

Business Insider, Putin'in ABD'nin liderliğine meydan okuduğu yönündeki iddiaya tepkisini şu şekilde yorumladı: "Obama'nın tepkisi şaşırtıcıydı. Kaşlarını çattı ve 'Ne şekilde?' diye sordu."

Obama özür diledi

'İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ LİDERLİĞİ'

Yazıda, CBS sunucusunun, Rusya'nın Suriye'deki askeri operasyonunu örnek gösterdiği, Obama'nın buna yanıtının 'tuhaf' olduğu kaydedildi. ABD Başkanı, "Benim tanımımda liderlik, iklim değişikliğinde olur" dedi. Ardından da diğer liderlik örneklerini göstererek İran'ın nükleer anlaşmasına ve IŞİD'e karşı koalisyona işaret etti. Ancak Business Insider'in görüşüne göre, çoğunun aklında sadece 'iklim değişikliği liderliği' kaldı.

CIA eski analiz uzmanı ve ABD'nin Güvenlik Politikası Merkezi çalışanı Frederick H. Fleitz, Fox News köşe yazısında, Obama'nın bu sözlerinin, onun 'hayal dünyasında' yaşadığını gösterdiğini söyledi. Fleitz, "Başkan Obama'nın küresel güvenlik ve onun felaket dış politikası ile ilgili yanlış ve saçma ifadeleri, tüm dünyanın onu ciddi bir başkan olarak görmemesinin nedenidir" diye yazdı.

Yeni moda: Hacı Putin!

OBAMA'NIN SÖZLERİNE TWITTER'DAN TEPKİ YAĞDI

ABD Başkanı'nın liderlik ile ilgili sözlerine Twitter üzerinden de tepki yağdı. ABD başkan adaylarından Cumhuriyetçi Jeb Bush, "Obama, IŞİD ve Esad'ın estirdiği şiddet ve terörü gündeme getirmek yerine iklim değişikliği ile İran anlaşması konularındaki liderliğinin daha önemli olduğunu söyledi. İnanılmaz" dedi.

Bir diğer başkan adayı, milyarder iş adamı Donald Trump, "Başkan Obama'nın 60 Minutes'teki konuşması korkunçtu. En önemli şeyin iklim değişikliği olduğunu söyledi, diğer tüm güncel felaketler değil" yorumunda bulundu.

Ünlü Amerikan gazeteci Byron York ise, "Putin, Ortadoğu 'yu kontrol altına mı alıyor? Obama'nın yanıtı: Benim tanımımda liderlik iklim değişikliğinde olur" ironisinde bulundu.

Gazeteci Derek Hunter, "Obama'ya göre Putin'in liderliği, iklim değişikliği liderliği midir? Putin satranç oynarken Obama Candyland oynuyor… tek başına" diye yazdı.

Eğit-donat resmen bitti