Süper güçler uzlaştı: Suriye için geri sayım başladı...

Süper güçler uzlaştı: Suriye için geri sayım başladı...
Süper güçler uzlaştı: Suriye için geri sayım başladı...
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre'de yaptıkları görüşmenin ardından Suriye'nin 1 hafta içinde kimyasal silahların listesini sunması konusunda anlaştı.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre'de yaptıkları görüşmenin ardından uzlaşıya vardıklarını açıkladı. Bakanlar, Suriye 'nin 1 hafta içinde kimyasal silahların listesini sunması konusunda anlaştı.

Bakan Kerry, ABD ve Rusya'nın Suriye'nin elindeki kimyasal silahların alınması ve yok edilmesi hakkında anlaşmaya vardıklarını söyledi. ABD'li Bakan, Suriye'nin de bir hafta içinde elindeki silahların listesini sunması gerektiğini bildirdi.

Ahmet Davutoğlu: Savaş dursun


"7. MADDE UYGULANIR"


Kerry ayrıca, Suriye'nin anlaşmaya uygun davranamaması durumunda 7. Madde'nin uygulanmasını Rusya'nın da kabul ettiğini açıkladı. Kerry, Rusya'nın da Suriye'nin tüm kimyasal tesislerinin soruşturulmasına izin vermesi gerektiği konusunda benzer düşündüğünü bildirdiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise alınan kararların uzlaşma esasına dayandığını, hedefe ulaşıldığını söyledi. Lavrov, ABD ile vardıkları anlaşmanın güç kullanımıyla ilgili hiçbir unsuru barındırmadığını söyledi. 

BM'nin kimyasal silah raporu tamam

 

"2014'ÜN YARISINA KADAR TAMAMLANMALI"

Suriye'nin elindeki kimyasal silahların 2014'ün yarısına kadar tamamen imha edilmesi gerektiğini söyleyen Kerry, Suriye'nin bu teklifleri kabul etmemesi durumunda BM Güvenlik Konseyi'nin ne gibi önlemler alabileceği konusunda bir ön anlaşma yapılmadığını belirtti.

Belirli bir zaman çizelgesi belirlediklerini dile getiren Kerry, ABD ve Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarının bir an önce ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırılmasını istediğini bildirdi. Kerry, "Biz, Suriye'nin 30 gün içinde değil, bir hafta içinde elindeki kimyasal silahların kapsamlı ve detaylı listesini bildirmesini istiyoruz" dedi. (dha)