Suriye: Ankara Suriye ve Irak'a karşı yıkıcı rol oynuyor

Suriye: Ankara Suriye ve Irak'a karşı yıkıcı rol oynuyor
Suriye: Ankara Suriye ve Irak'a karşı yıkıcı rol oynuyor
Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki yılı aşkın süredir peşmergeye eğitim veren Türk birlikleriyle ilgili Türkiye eleştirildi ve 'Ankara yıkıcı rol oynuyor' denildi.

RADİKAL – Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan Irak’ta görev yapan Türk askerleri hakkında açıklama yapıldı. Türkiye’nin kınandığı açıklamada, iki yılı aşkın süredir peşmergeye eğitim veren Türk birlikleriyle ilgili eleştiriler yöneltildi ve ‘Ankara Suriye ve Irak’a karşı yıkıcı rol oynuyor’ denildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Irak topraklarının “açıkça ihlal edildiği” vurgulanan açıklamada, “Türkiye hükümeti Suriye egemenliğini birçok kez ihlal etti ve terör örgütlerine destek sağlamaya devam ediyor” denildi.

İran: Türkiye'nin Irak'a birlik göndermesi bölge güvenliğini tehlikeye atıyor

Irak, Bağdat'taki Türk Büyükelçisi’ni Türk askerinin Musul'a gitmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığı'na çağırmış ve askerlerin çekilmesi talep edilmişti. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Türk askerleri Bağdat yönetiminin bilgisi olmadan Irak toprağına girmiştir. Irak, Türk askerlerinin varlığını düşmanca bir davranış olarak görüyor" denilmişti.

Irak'tan tehdit: Türk askeri hemen çekilsin, vurmaya hazırız

Davutoğlu'ndan Musul açıklaması: Maksatlı provokasyon