Suriye Annan'ın çözüm planını kabul etti

Suriye Annan'ın çözüm planını kabul etti
Suriye Annan'ın çözüm planını kabul etti
Suriye ordusu ile muhalifler arasındaki çatışmaların Lübnan sınırına yakın yerlerde devam ederken, Şam yönetiminin BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın altı maddelik çözüm planını kabul ettiği açıklandı

Cenevre'de Annan'ın Sözcüsü Ahmed Fevzi yaptığı açıklamada, Suriye yönetiminin yazdığı bir mektupla çözüm planını kabul ettiğini söyledi.

Annan'ın birkaç haftadır sürdürdüğü temaslar sonucunda hazırladığı çözüm planı, Suriye'de tarafların en kısa sürede ateşkes ilan etmelerini ve ordunun da askeri hareketliliği azaltmasını öngörüyor.

Fevzi, Annan'ın Suriye'nin planı kabul etmesini, yaşanan çatışma ve şiddet ortamının sona erdirilmesi sürecinde atılmış ilk önemli adım olarak gördüğünü ifade etti.

Fevzi, "Sayın Annan, yalnızca bu trajedinin tam ortasında kalan Suriye halkı açısından değil, aynı zaman bölge ve dünya açısından da esas önemli olanının uygulama olduğunu vurguladı" diye konuştu.

Fevzi'nin verdiği bilgiye göre, Annan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bir mektup yazarak, "taahhütlerini vakit geçirmeksizin uygulamaya sokmasını" istedi.


ANNAN: ŞİDDETİN BİTİRİLMESİ İÇİN OLUMLU BİR ADIM
BM ve Arap Birliği'nin Suriye Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'nin planını kabul etmesinin "olumlu bir adım" olduğunu kaydetti.

Kofi Annan, Suriye'nin planı kabul etmesini "şiddetin bitirilmesi için olumlu bir adım olarak gördüğünü" belirtti.

Suriye'deki kanlı çatışmaların sona ermesi için hazırladığı plana destek bulmak amacıyla Çin'de bulunan Annan, Suriye ve Çin'den planına destek aldığını kaydetti.

Annan, olumlu geçen görüşmelerinde Çinli yetkililerin "tam desteklerini" ifade ettiklerini belirterek, Suriye hükümetinden de olumlu bir yanıt geldiğini söyledi.

Çin ziyaretinden önce Rusya'da temaslarda bulunan Annan, Moskova'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Suriye krizinin sona ermesi için belirlenen bir takvim olmadığını, ancak sorunun süresiz devam edemeyeceğini söylemişti.

Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, Suriye hükümetinin, ülkedeki kanlı çatışmaları sona erdirmek amacıyla hazırlanan 6 maddelik planı kabul ettiğini açıklamıştı.

Annan'ın planı, yaralıların tahliyesi ve insani yardımların ulaştırılması için Suriye güçlerinin günde iki saat ateşkes uygulamasını ve siyasi çözüm için kapsamlı görüşmeler yapılmasını içeriyor.

ALTI MADDELİK PLAN
- Suriye yönetimi, "halkın meşru istek ve kaygılarına yanıt vermek için başlatılacak olan ve Suriyelilerin liderlik edeceği kapsamlı siyasi süreç” için Annan’la işbirliği içinde çalışmayı taahhüt etmektedir.

- Suriye, çatışmaları durdurmayı ve insanların yaşadığı bölgelerde görülen askeri hareketliliği ve ağır silahların kullanılmasını derhal durduracağını taahhüt eder. Bu adımlar atılırken Suriye, şiddeti sonlandırmak için BM gözetimi altında Annan’la birlikte çalışacaktır. Annan, muhalefetten de bütün çatışmaların sona erdirilmesi için benzer taahhütler beklemektedir.

- Suriye insanı yardımın iletilmesi ve yaralıların boşaltılması için günlük iki saatlik “insani duraklama”yı kabul etmekte ve uygulamaktadır.

- Suriye “rastgele tutuklanan kişilerin serbest bırakılma hızını ve kapsamını” ve bu kişilerin tutulduğu yerlerin bir listesini sunmayı taahhüt etmektedir.

- Suriye ülke genelinde gazeteciler için hareket özgürlüğünü sağlamayı ve “ayrımcı olmayan bir vize politikası uygulamayı” taahhüt etmektedir.

- Suriye “yasalarca garantilenen çerçevede toplanma özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma hakkına saygı duyacağını” taahhüt etmektedir.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR, ESAD BABA AMR'DA
Cenevre'den çözüme yönelik umut ışığı olarak nitelendirilen bu açıklamaların geldiği sıralarda uluslararası haber ajansları muhalifler ile Suriye ordusu arasındaki çatışmaların Lübnan'a sıçradığını duyurdu.

Reuters'ın haberine göre, Suriye ordusu, muhaliflere sıcak takip yaparak Lübnan'a geçti. Ancak AP ajansına konuşan Lübnanlı yetkililer, sınırdan kendi taraflarına kurşunların geldiğini ancak Suriye ordusunun sınırı geçmediğini söyledi.

Bu sıcak gelişmelerin yaşandığı dakikalarda ise Suriye devlet televizyonu, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın güvenlik güçlerinin kuşatması altındaki Baba Amr mahallesinde incelemelerde bulunduğu bildirdi.

LÜBNAN DIŞİŞLERİ BAKANI: İHLALİ YAPILMADIĞINI AÇIKLADI
Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, Suriye ordusunun Bekaa Vadisi'nin kuzeyinde bulunan bir kasabaya ateş açmasıyla ilgili olarak sınır ihlali yapılmadığını belirtti.

Mansur MTV televizyonuna yaptığı açıklamada, bu sabah Suriye ordusuna bağlı askerlerin Lübnan sınırından içeri girerek, Suriyeli muhaliflerle çatıştığı iddialarını reddetti ve sınır ihlali yapılmadığını söyledi.

Bakan Mansur, "Bölgede Lübnan'ın egemenliğine yönelik bir saldırı yok. Bölgede bir askeri operasyon olabilir, ama Suriye ordusunun Lübnan topraklarına saldırdığına inanmıyorum ve Lübnan ordusunda bu yönde bir bilgi yok" dedi.

Öte yandan AA muhabirine ulaşan bilgiye göre, sınırda kısıtlı bir ihlalin olduğu, can kaybı yaşanmadığı, bazı binalarda hasar meydana geldiği kaydedildi.(ajanslar)