Suriye askeri uçaklarına önleme uçuşu

Suriye askeri uçaklarına önleme uçuşu
Suriye askeri uçaklarına önleme uçuşu
Reuters'in haberine göre Türkiye, Suriye'nin 2 askeri uçağına önleme uçuşu yaptı. Önleme uçuşunun nedeni, Suriye askeri helikopterinin Hatay yakınlarındaki Azmarin kentini bombalaması

Hatay’ın Altınözü İlçesi’ne bağlı Hacıpaşa Beldesi’nin tam karşısına düşen Azmarin Kasabası’nın üzerinde sınıra yakın bir bölgede Suriye ordusuna ait bir helikopterin görülmesi üzerine Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 2 F-16 savaş uçağı havalanarak bölgede sınır ihlalini önlemek için uçuş yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Suriye’den atılan top mermilerinin düştüğü Hacıpaşa Beldesi’nin sınır komşusu olan Suriye’nin Azmarin Kasabası semalarında saat 14.45 sıralarında 1 savaş helikopteri görüldü. Kasabada konuşlanan muhalifleri bombaladığı iddia edilen helikopterin sınır ihlali yapma ihtimaline karşılık, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 2 F-16 savaş uçağına hareket emri verildi.

Bölgede teyakkuz halinde bulunan uçaklar, kısa sürede havalanarak Suriye sınırına doğru hareket etti. Altınözü semalarında görülen savaş uçakları kısa süreli heyecan yaratırken, Suriye’ye ait helikopter gözden kayboldu. Bölgede bulunan muhaliflerin, Suriye ordusuna ait helikopterin, ellerinde bulunan bir tankı saptamak için uçuş yapmış olabileceğini söylediği ileri sürüldü.

SINIRDA ÖNLEMLER ATTIRILMIŞTI
TBMM ’nin Suriye tezkeresini kabul etmesinin ardından ise hükümetin Genelkurmay’a gönderdiği ’yüksek hazırlık’ talimatı kapsamında bölgeye Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep’ten yaklaşık 60 tank takviye gönderilerek, sınır boyunca en az 250 tank konuşlandırıldı. Topçu birlikleri de takviye edildi.