Suriye Dışişleri Bakanlığı'nda istifa

Suriye Dışişleri Bakanlığı'nda istifa
Suriye Dışişleri Bakanlığı'nda istifa

arşiv

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Makdisi'nin istifa ettiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, sözcü Cihad Makdisi'nin görevinden istifa ettiğini ve Beyrut üzerinden Londra 'ya gittiğini açıkladı.

Örgütün Başkanı Rami Abdülrahman, Makdisi'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın çevresi tarafından istifaya zorlandığı ve ailesiyle Londra'ya gittiğini söyledi.

Lübnan'daki el-Manar televizyonu da Makdisi'nin Suriye hükümetinin resmi tutumunu yansıtmayan açıklamalar yaptığı gerekçesiyle görevine son verildiğini bildirdi.

Şam'daki basın toplantılarında Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimine karşı başlatılan ayaklanmaya karşı Suriye'nin yanıtını ileten isim olan Makdisi'nin, son haftalarda medyada yer almaması üzerine Suriye'den kaçtığı yönünde yorumlar yapılıyordu.

Makdisi'nin cep telefonu bu gece kapatılırken, Suriye'deki devlet basın organlarından ise konuya ilişkin henüz bir açıklamada bulunulmadı.

Adının açıklanmasını istemeyen diplomatik kaynak, Makdisi'nin Esad yönetiminden kaçtığını belirterek, “Makdisi Suriye dışında tüm söyleyebileceğim bu” ifadesini kullandı. (aa)