Suriye görüşmeleri Mayıs'ta Cenevre'de

Suriye görüşmeleri Mayıs'ta Cenevre'de
Suriye görüşmeleri Mayıs'ta Cenevre'de
Birleşmiş Milletler, Suriye görüşmelerinin 4 Mayıs'ta İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayacağını duyurdu. Toplantılara İran da davet edildi. 

RADİKAL - Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında konuşan BM Sözcüsü Ahmed Fawzi, rejim güçleri ve Suriyeli muhaliflerle 4 Mayıs'ta, İsviçre'nin Cenevre kentinde ayrı ayrı görüşmelere başlayacaklarını söyledi. Fawzi, davetiyelerin taraflara birkaç gün önce gönderildiğini belirterek, Cenevre'de 4 ila 6 hafta sürecek görüşmelerin elçiler ve uzmanlar seviyesinde olacağını ve görüşmelerin sonunda büyük bir toplantı yapılmayacağını ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri İngiltere, ABD , Rusya, Çin ve Fransa'nın yanı sıra Türkiye , Irak, Kuveyt, Katar dışişleri bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ile BM Genel Sekreteri katıldığı Cenevre 1 görüşmeleri 30 Haziran 2012’de başlamış ve Cenevre II Konferansı’nın zeminini hazırlamıştı.

İlk görüşmeden Cenevre I Bildirisi çıkmıştı. Bu bildiriye göre, Suriye’de tam yetkili geçiş hükümeti kurulması hedeflenmiş, Suriye'de artan ölümlerin, şiddet olayları ve insan hakları ihlallerinin en kısa sürede sona erdirilmesi uyarısı yapılmıştı. (AA)