Suriye Heyeti BM'ye çıkıştı

Suriye Heyeti BM'ye çıkıştı
Suriye Heyeti BM'ye çıkıştı

Oturumu terk eden Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Hamvi, 'ambargo yüzünden halk ilaç alamıyor' dedi

Cenevre'de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi toplantısına Suriye heyetinin protestosu damga vurdu

Oturumu terk eden Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Faysal Habbaz Hamvi, salondan ayrılmadan önce yaptığı konuşmada, ülkesine uygulanan yaptırımları eleştirdi.

Hamvi, Konsey'in Suriye ile ilgili acil oturumundaki konuşmasında, "Bazı ülkelerin Suriye halkına uyguladığı adaletsiz ve tek taraflı yaptırımlar, halkın ilaç, yakıt ve elektrik gibi ihtiyaçlara erişememesine neden oluyor. Ayrıca bunları satın almak için gerçekleştirilecek banka işlemlerine de sekte vuruyor" dedi.

SİLAH VE FİNANSMAN SAĞLAMAYI KESİN
Katar, Avrupa Birliği ve ABD 'nin isteği üzerine gerçekleştirilen toplantıda, Hamvi, "Suriye'nin dostu oldukları iddia edilen ülkelerin Suriye halkına acilen yapabilecekleri en basit yardım, mezhepçiliği kışkırtmayı kesmek, silah ve finansman sağlayarak Suriye halkını birbirine düşürmekten vazgeçmektir" diye konuştu.

Toplantıda, Türkiye , Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın, Suriye rejimini, insan hakları ihlallerine derhal son vermeye ve BM ile yardım kuruluşlarının serbestçe ülkeye girişlerine izin vermeye çağıran bir karar tasarısı sunduğu bildirildi.(hürriyetplanet)