Suriye için kritik eşik!

Suriye için kritik eşik!
Suriye için kritik eşik!
Washington ve Moskova, Suriye'de askeri konularda koordinasyonlu çalışmak için ilk kez üst düzey temas kurdular. Askerden askere ilişkinin ardından şimdi Obama ve Putin'in önümüzdeki hafta New York'ta bir araya gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

RADİKAL - Rusya'nın Suriye 'ye askeri yığınağı artırdığı iddia edilirken, ABD Savunma Bakanı Ash Carter ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Moskova’nın talebi üzerine dün telefonda 50 dakikalık kritik bir görüşme yaptı.

‘ SAVAŞ UÇAKLARI KONUŞLANDIRILDI’

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış'ın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, “Carter ve Şoygu, Suriye’de havada ihtilafı önleme ve IŞİD karşıtı harekât mekanizmalarını konuşmak için mutabık kaldılar” derken, görüşme, iç savaşın başladığı 2011’den beri farklı cephelerde yer alan ABD ve Rusya’nın bölgede askeri konularda beraber çalışmak için gerçekleştirdikleri ilk üst düzey temas olarak kayda geçti.
Pentagon açıklamasının devamında, “ Bakan Carter, bu tür istişarelerin Suriye’de politik geçişi sağlayacak diplomatik görüşmelere paralel biçimde devam etmesinin önemini vurguladı” denilirken, görüşmeyle ilgili gazetecilere bilgi veren üst düzey bir ABD yetkilisi ise konuşmada Şoygu’nun bölgedeki Rus askeri faaliyetlerinin “savunma amaçlı” olduğunu ve bunun Rusya’nın Suriye hükümetine yönelik daha önceki taahhütleri için düşünüldüğünü açıkça belirttiğini söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da yazılı bir açıklama yaparak “Görüşmenin amacı, tarafların olayların geneli üzerinde yakın veya benzer düşündüğünü gösteriyor” dedi.
Öte yandan ABD’li yetkililer, Rusya’nın Lazkiye’deki üsse ilk 4 savaş uçağı konuşlandırıldığını iddia etti.

OBAMA VE PUTİN GÖRÜŞECEK Mİ?

Londra’da gazetecilere açıklama yapan ABD Dışişleri John Kerry, “ABD Başkanı, (Rusya ile başlayacak askerden askere) görüşmelerin Suriye’de bir sonraki adımları düşünürken bize bazı farklı seçenekler sunmaya yardım etmesini umuyor” derken, gözler BM Genel Kurulu için önümüzdeki haftasonu New York’a gidecek olan ABD Başkanı Barack Obama’da. Obama’nın kendisiyle aynı hafta New York’ta olacak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Suriye’yi ele almak için bir araya gelebileceği konuşuluyor.

400 KEZ VURULDULAR

El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi liderliğindeki Fetih Ordusu, İdlib’e bağlı Şii köyleri Fua ve Kefraya’yı ele geçirmek için büyük bir saldırı başlattı. Muhalif çizgideki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Cuma günü başlayan saldırıda, 20 bin sivilin aylardır kuşatma altında tutulduğu iki köye dün 370’den fazla roket veya havan topu atıldı. SOHR'a göre iki köy bombalı araçla düzenlenen en az 5 intihar saldırısının da hedefi oldu. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/143686014368601

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rusya nın Suriye ye yaptığı sanılan yardım çok geç kalmış bir pişmanlıktır ... - okkes cavus

  Rusya 3 yıla yakındı süren bir kanlı pazar halindeki Suriye ye İran da Rusya da Çin de çok seyirci kaldılar... ve İsrail in projesini abd başkanlığında yürüten işit ve şeriatçı diğer örgütler ,milyonlarca insan kestiler tecavüz kadın satma milyonlarca mülteci ve bin bir türlü onursuzluğu yaparken, bazı İslam ülkeleri de bu katillere destek oldular. Suriye yalnız bırakıldı. abd şimdi tazıya koş tavşana kaç politikası ile güya işite vuruyormuş, kim inanır buna. abd nin yaptığı orta doğu halklarını bir birine kırdırıp çıkarlarını engelsiz yürütmek. ve ota doğuya tamamen hakim olmak. tabii Rusya'nın girmesini istemeyecek, ama Rusya orta doğu pastasını abd ye yalnız yedirmeme düşüncesi oluştu ama çok geç kalındı. Suriye nin bağımsızlığı korunmalı idi. bu gün Suriye nin yaşadığı mezalimi, abd yarın hangi İslam ülkesine uygulayacak göreceğiz... Türkiye AB ve abd den uzak durmadığı sürece başı dertten çıkacağa benzemiyor...