Suriye ile esir değişimi gerçekleşti

Suriye ile esir değişimi gerçekleşti
Suriye ile esir değişimi gerçekleşti
48 İranlı Şam'ın Duma Bölgesi'nden serbest bırakıldı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 2 bin 130 kişi nakledilmeye başlandı.

ŞAM - Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla Suriye'nin başkenti Şam'da devam eden esir takası işlemleri için bu ülkede bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, “48 İranlı Şam'ın Duma Bölgesi'nden serbest bırakıldı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 2 bin 130 kişi nakledilmeye başlandı” dedi.

Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla, Suriyeli muhaliflerin bir süredir ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşına karşılık olarak, Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutuklunun, bu sabah serbest bırakılmasını öngören müzakerelerin sürdüğü ve birden fazla mekanda takas işleminin sürdüğü ve tutukluların araçlara nakledildiği bildirildi.

Müzakerelerle ilgili AA muhabirinin sorularını cevaplayan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, “48 İranlı Şam'ın Duma Bölgesi'nden serbest bırakıldı. İHH yetkilisi İzzet Şahin arkadaşımız İranlılara eşlik ediyor. Bunun karşılığında Suriye İçişleri Bakanlığı binasında alıkonulan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 2 bin 130 kişi otobüslere nakledilmeye başlandı” diye konuştu.

İHH Başkanı Yıldırım Esad güçlerinin elindeki 4 Türk vatandaşından 2'sinin bırakıldığını, diğerlerinin serbest kalmasını beklediklerini açıkladı.

"BIRAKILAN TÜRKLER DAHA ÖNCE YAKALANAN JET PİLOTLARIYDI"

İran’ın Fars Haber Ajansı Suriyeli bir yetkiliye dayandırarak verdiği haberde, 48 İran vatandaşının Suriye’de tutuklandığı iddia edilen 4 Türk pilot karşılığı serbest bırakıldığını öne sürdü.

Fars Haber Ajansı, Suriyeli muhaliflerce kaçırılan İran vatandaşlarının Halep yakınlarında Suriye güvenlik güçleri tarafından yakalanan Türk pilotlarla takas edildiğini iddia etti.

Ajans bu konudaki kaynağını “adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Suriyeli askeri yetkili” olarak verdi.

Yaklaşık 2 hafta önce Suriye basını Halep’teki bir havaalanı yakanında 4 Türk pilotun yakalandığını duyurmuştu. İddia, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay tarafından yalanlanmıştı.

ERDOĞAN'DAN İLK YORUM

Afrika turunda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Suriye'deki takasa ilişkin, “Temennimiz odur ki Suriye'nin şu anda cezaevlerinde olan birçok masum insan, mağdur insan, bunlar da bir an önce kurtulmuş olsunlar. Sadece bu süreci takdir etmek gerekiyor. 'Hayırlı olsun' demekten başka herhangi bir şey bize düşmez” dedi.


İNSANİ DİPLOMASİ

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Suriye'nin başkenti Şam'ın Seyyide Zeyneb bölgesine dini ziyaret için gittikleri ifade edilen 48 İranlı, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı el-Bera Sancağı Tugayı tarafından rehin alınmıştı.

ÖSO, rehin aldığı İranlıların, Suriye rejimine destek için ülkeye gelen 150 kişilik İranlı keşif birliğinden olduklarını ve aralarında İran Devrim Muhafızları bulunduğunu iddia etmişti.

Merkezi ABD'nin Virginia kentinde bulunan El Hurra televizyonunda muhabirlik yapan Filistin asıllı Beşşar Fehmi Kaddumi ve aynı TV'nin kameramanı Cüneyt Ünal Suriye'de görev yaparken 21 Ağustos 2012'de Esed güçleri tarafından kaçırılmışlardı. Cüneyt Ünal, 90 gün süren esir hayatının ardından 17 Kasım 2012'de Suriye'ye giden CHP heyetine teslim edilmişti. Kaddumi'den ise kaçırıldığı tarihten bu yana haber alınamıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı, geçen yıl Suriye'de yürüttüğü “İnsani Diplomasi” çerçevesinde, başta Suriye'de tutuklu bulunan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun olmak üzere çok sayıda Türk vatandaşının, 28 İranlının ve Suriye cezaevlerinde bulunan 7 Suriyeli tutuklunun serbest bırakılmasını sağlamıştı. (aa)