Suriye: IŞİD militanları Kobani'ye Türkiye'den girdi

Suriye: IŞİD militanları Kobani'ye Türkiye'den girdi
Suriye: IŞİD militanları Kobani'ye Türkiye'den girdi
IŞİD militanları Kobani'ye saldırdı. SANA'da yer alan haberde gece Kobani'ye saldıran IŞİD militanlarının, kente Türkiye'den girdiği öne sürüldü. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanlığı iddiaları yalanladı.

RADİKAL– IŞİD’in gece yarısı Kobani’ye sızıp kente bombalı saldırı düzenlemesi hakkında Suriye medyasında Türkiye 'yle ilgili bir iddia yer aldı. Reuters'ın Suriye resmi haber ajansı SANA’dan aktardığı haberde, Kobani’ye saldıran IŞİD militanlarının kente Türkiye’den girdiği öne sürüldü. BBC Türkçe’nin haberine göre, Burkan El Fırat Güçleri’nin Genel Komutanı Hakki Kobani de IŞİD’in Türkiye Sınır Kapısı’ndan Kobani’ye girip saldırı düzenlediğini iddia etti. IŞİD ile çatışmaların sürdüğünü ve kentin denetiminin ellerinde olduğunu aktaran Kobani, örgüt militanlarının sivilleri gördükleri yerde öldürdüğünü, halkı zarar görmemesi için dışarıya çıkmamaları konusunda sık sık anonslarla uyardıklarını kaydetti.Burkan El Fırat Güçleri komutanı, Kobani merkezinde yeteri kadar YPG üyesinin de olduğunu ve sınır kapısına takviye birlik gönderdiklerini de sözlerine ekledi.

Numan Kurtulmuş : DAEŞ militanlarının Türkiye sınırlarından geçtiği iddiası tamamen yalandır

DIŞİŞLERİ YALANLADI

Dışişleri Bakanlığı ise bu iddiaları yalanladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, "IŞİD militanlarının Kobani'ye Türkiye üzerinden geçtiği iddiaları doğru değil" ifadelerini kullandı. Şanlıurfa Valiliği'nin açıklamasında ise ”IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani’ye gittiği iddiaları asılsız olup, elimizdeki veriler örgüt üyelerinin Suriye’nin Cerablus kentinden Kobani’ye sızdığını ispatlamaktadır. Buna ilişkin görüntüler de en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bölgedeki hassas durumu provoke etmek isteyenler olabileceğinden bütün halkımızı sağduyuya davet ediyorum” denildi. 

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANDI

IŞİD'in kente girmesinin ardından YPG ve IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi. Çatışmaların sabah 8 itibarıyla hafiflediği, ancak 3 noktada sürdüğü ifade ediliyor.

Kobani'de ikinci bombalı saldırı

YPG Rakka yolundaki üssü IŞİD'den aldı

Gece yarısı saat 04:40 sıralarında Kobani'nin değişik yerlerinden kente sızan IŞİD, sabah saatlerinde Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında bombalı araçla saldırı düzenledi. Patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişi hayatını kaybederken, 38 kişi de yaralandı. IŞİD militanlarının YPG'nin askeri elbiseleriyle Kobani’ye sızdıkları öne sürülüyor. Halka evlerinden çıkmamaları için anonsla uyarı yapılıyor. YPG'nin kente ek birlik gönderdiği bildirildi.

Kobani'de patlama: Ölü ve yaralılar var

4 AY ÖNCE TEMİZLENMİŞTİ 

YPG, Ocak’ta dört ay süren çatışmalar sonrasında Kobani’yi IŞİD’den temizlemişti. YPG’ye ABD öncülüğünde kurulan IŞİD karşıtı koalisyon da hava saldırılarıyla destek vermişti. YPG, IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin desteğiyle geçen günlerde Akçakale'nin karşısında bulunan Tel Abyad bölgesini de ele geçirmişti.

Burkan El Fırat'tan Tel Abyad açıklaması: Ortak yönetim kurulacak

Çatışmalar sırasında kaçan IŞİD üyelerinin sakallarını kesip sığınmacı kılığında Türkiye'ye girdiği iddia edilmişti.

YPG Ayn İssa'yı ele geçirdi

IŞİD Kobani'ye sızdı