Suriye: IŞİD'le mücadele çabaları Şam'ı kapsamalı

Suriye: IŞİD'le mücadele çabaları Şam'ı kapsamalı
Suriye: IŞİD'le mücadele çabaları Şam'ı kapsamalı
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, IŞİD'le mücadele planlarının Şam'ı da kapsaması gerektiğini belirtti.

RADİKAL – Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, IŞİD’le mücadele hakkında açıklamalarda bulundu. Tahran'da İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'le bir araya gelen Muallim, IŞİD’le mücadelenin Şam’ı da kapsaması gerektiğini vurguladı.

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, Şam’la koordineli olması durumunda tüm IŞİD’le mücadele çabalarına destek vereceklerini belirten Muallim, ABD 'nin ilk grup eğit-donat militanının Suriye'ye girişinde kendilerine haber verdiğini açıkladı. Muallim, "ABD bu grubun girişinden önce bizimle bağlantıya geçti ve Suriye ordusuyla değil, IŞİD'le savaşmak üzere olduğunu söyledi. Biz de IŞİD'le savaşta tüm çabaların yanında olduğumuzu ve bunun Suriye hükümetine danışarak, bizimle koordineli şekilde yapılması gerektiğini söyledik" ifadesini kullandı. Muallim, Şam’la işbirliği yapılmamasının “Suriye’nin egemenliğinin ihlali” anlamına geldiğini de sözlerine ekledi. 

Rusya'dan ABD'ye 'eğit-donat' tepkisi

ABD'nin eğit donat programı hakkında da açıklamalarda bulunan Muallim, "Bizim için Suriye'de ılımlı veya ılımlı olmayan muhalif diye bir şey yok. Suriye devletine karşı her kim eline silah alırsa o teröristtir" dedi. 

ABD’den iki gün önce yapılan açıklamada, ABD’nin eğit-donat kapsamında eğitilen militanlara hava desteği sağlayacağı ve gerekirse ordudan da koruyacağı belirtilmişti.

'ABD Şam'a Irak aracılığıyla mesaj gönderdi'

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'ın Suriye'ye terörizmle savaşta destek vermeye devam edeceğinin altını çizdi. 

Nusra eğit-donat'tan beş kişiyi daha kaçırdı

Putin'in IŞİD'le mücadele planı


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Irak

  ,

  İran

  ,

  Rusya

  ,

  Suriye

  ,

  haber

  ,

  Hava

  ,

  Resmi

  ,

  silah

  ,

  Karşı

  ,

  IŞİD