Suriye İsrail'e meydan okudu

Suriye İsrail'e meydan okudu
Suriye İsrail'e meydan okudu
Suriye Savunma Bakanı, "İsrail ile savaşmak için donatılan ve hazırlanan Suriye ordusu, güçlü, eğitimli ve yenilmez olduğunu tüm dünyaya kanıtladı" dedi.

ŞAM - Suriye devlet televizyonuna konuşan Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Fahd Casim el-Freyc, “ İsrail 'in silahlı terör gruplarına hava savunma sistemlerini vurma ve hizmet dışı bırakma emri verdiğini” iddia etti. Freyc, “Suriye rejiminin elinde uzun menzilli geniş bir hava savunma sistemi bulunduğunu ve İsrail uçaklarının ihlallerini engellediğini” söyledi.

Korgeneral el-Freyc, “İsrail'in, Şam kırsalının Cemraya bölgesindeki Bilimsel Araştırmalar Merkezi'ne saldırısını silahlı terör gruplarıyla koordinasyon içinde gerçekleştirdiğini” öne sürerek, “İsrail ile savaşmak için donatılan ve hazırlanan Suriye ordusu, güçlü, eğitimli ve yenilmez olduğunu tüm dünyaya kanıtladı. Silahlı gruplar, bu merkezi ele geçirmek ve yıkmak için onlarca saldırı düzenledi” diye konuştu.

Savunma Bakanı, “Taftanaz Askeri Üssüne bir ay boyunca devam eden saldırıları hatırlatarak, kadroların hayatını tehlikeye atmamak için havalimanını boşalttıklarını ve içindeki araçları nakletme kararı aldıklarını” ifade etti. Havaalanında kalan araçların bir yıkıntıdan ibaret olduğunu vurgulayan Freyc, bu nedenle “havaalanının stratejik bir önem taşımadığını” iddia etti.

“Bazı noktalar ana karargâhtan çok uzak bölgelerde bulunuyor ve günlük takviye gerektiriyor” diyen Freyc, silahlı kuvvetlerin askerlerin hayatını tehlikeye atmamak için bazı askeri noktaları boşalttığını, bir kısım noktalarda az sayıda koruma bulunduğunu, bir kısmının da önemsiz olduğunu ileri sürdü.

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Taftanaz ilçesinde yer alan Taftanaz askeri Üssü'nün tamamı 12 Ocak'ta muhaliflerin kontrolüne geçmişti. Hava üssü, Ahrar'uş Şam ve Nusra Cephesi tarafından yaklaşık 11 gün süren kuşatmanın ardından ele geçirilmiş, muhalifler üsteki çok sayıda helikopter ve önemli miktarda ağır silaha el koymuştu. Muhaliflerin tank da kullandığı kuşatma sırasında havalanan Esed güçlerine bağlı helikopterler, Taftanaz kasabasına varil bombaları atmıştı. Ayrıca Suriye Ordusu, Taftanaz hava üssünün muhaliflerin eline geçtiği yönündeki haberleri yalanlamış, Suriye Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı,”üsse saldıran teröristlere büyük darbe vurulduğu”nu öne sürmüştü. (aa)