Suriye kazası!

Suriye kazası!
Suriye kazası!
Akdeniz üzerinde telsiz irtibatı kesilen F-4E tipi Türk savaş uçağı Suriye tarafından düşürüldü. Pilotları bulmak için Suriye ile ortak arama başlatıldı.

ANKARA-İSTANBUL / RADİKAL
Suriye’deki olaylar yüzünden ilişkilerin gerildiği bir dönemde Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı Malatya’dan havalandıktan sonra Suriye açıklarına düştü. F-4E Phantom tipi uçağı Suriye’nin düşürdüğüne dair haberler gündemi hareketlendirirken, Suriye’nin özür dilediği belirtildi. Denize düşen iki pilotun bulunması için de Suriye ile ortak çalışma yürütüldüğü kaydedildi. Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinden olayı ilk olarak şöyle duyurdu: “Malatya Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan bir uçağımız ile bugün (dün) saat 11.58’de Hatay ili güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz teması kesilmiştir.” Radardan kaybolan ve telsiz bağlantısı kurulamayan savaş uçağını aramak için Erhaç’taki 7. Ana Jet Üs Komutanlığı ile Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan kalkan askeri uçaklar bölgeye gönderildi. Ardından Adana İncirlik’ten askeri helikopterler bölgeye gitti. Mersin ve İskenderun’dan da 2 firkateyn ve 1 Sahil Güvenlik botu bölgeye hareket etti. Türk tarafı uçağın Suriye karasularının 8 mil ötesinde uluslararası sulara düştüğünü kaydederken, Suriyeli kaynaklar uçağın ülke karasularının 3 mil içinde olduğunu, Türkiye ’nin de arama izni istediğini kaydetti. 

Tanıklar ‘vuruldu’ diyor
Suriye’de yayın yapan El Mayadin televizyonu, iki uçaktan birinin Suriye karasularında vurularak düşürüldüğünü, diğerinin de kaçmayı başardığını kaydetti. BBC Arapça kanalı, Lazkiye’deki görgü tanıklarının Suriye hava savunma sisteminin uçağı Ras el Basit yakınlarına düşürdüğünü söylediğini aktardı. Lübnan televizyonu el Mayaden de uçağı Suriye’nin düşürdüğünü iddia etti. Radikal’e bilgi veren Suriyeli kaynaklar ise uçağı İdlip-Kesep arasında kıyıya yakın bir yere düştüğünü, Kesep’teki füze savunma sistemlerinin hava sahasını ihlal eden uçağa kilitlenip otomatik olarak füzeyi ateşlemiş olabileceğini söyledi. İddiaya göre, kısa süre önce Rusların yardımıyla Kesep’e kurulan radar üssünden muhaliflerin Türkiye sınırındaki hareketleri takip ediliyor, hatta bu sayede sınırı geçen yüzlerce kişi yakalandı. Bölgedeki balıkçılar da bir savaş uçağının geçmesinin ardından ardarda 3 patlama sesi duyduklarını söyledi. 

Erdoğan: Bakacağız
Brezilya’daki Rio+20 Zirvesi’nden dönerken İstanbul’daki planını iptal edip rotasını Ankara’ya çeviren Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın, uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere, Suriye’nin anında bunun hata olduğunu belirtip çok ciddi şekilde özür dilediğini ve çok üzgün olduklarını bildirdiklerini söylediği aktarıldı.
Habertürk Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı’ya göre Erdoğan, pilotların Suriye’nin eline geçtiği iddiasını reddedip, “Pilotların Suriye’nin elinde olduğuna dair bilgimiz yok. Olduğunu da zannetmiyoruz. Şu an hem deniz hem hava kuvvetleri, Akdeniz’de arama kurtarma çalışmaları yapıyorlar” dedi. “Büyük bir kriz olur mu?” sorusuna Erdoğan, “Göreceğiz bakacağız” yanıtını verdi. Ancak Erdoğan, Ankara’ya inişinde düzenlediği basın toplantısında, “Şu an uçak düşürüldü diyemiyorum, buna dair kesin bilgi yok” dedi. Suriye’nin özür dilediğine dair kesin bilgi olmadığını belirten Erdoğan, pilotlardan da haber olmadığını söyledi. Erdoğan, Türk savaş uçağının Suriye karasuları üzerinde olma nedeninin sorulması üzerine ise “Orada mıydı ve ne oldu da eğer oradaysa oraya geçti bu konuda henüz kesin bilgi yok“ dedi. 

“Suriye düşürdü’’
Basın toplantısının ardından yapılan güvenlik toplantısından sonra açıklamada “Elde edilen bilgiler neticesinde uçağı Suriye’nin düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Türkiye olayın aydınlatılmasından sonra nihai adımları atacaktır.” denildi.

‘Surİye eşzamanlı sİlah bırakabİlİr’
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye yönetiminin muhaliflerle eşzamanlı olarak askerleri kent merkezinden çekmeye hazır olduğunu söyledi. St. Petersburg’ta Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşen Lavrov, “Şimdi bizim karşı tarafı da buna hazır hale getirmemiz ve Suriye’de faaliyet gösteren BM gözlemci misyonunun da buna göre planlarını yapmasını sağlamamız gerekiyor” diye konuştu. {MOSKOVA/AA}

Humus ve Halep’te çatışma dİnmİyor
Kızılhaç’ın Suriye’nin Humus kentinden sivilleri tanliye etme girişimi, tarafların ateşkese uymaması nedeniyle başarısız oldu. Halep’in Daret Azzeh bölgesindeki çatışmalarda ölen ve yaralananları gösteren bir video ortaya çıktı. Resmi haber ajansı SANA ise bölgede silahıl kişilerin 25 sivili öldürdüğünü öne sürdü. Ayrıca dün üst rütbeli 4 subay ordudan ayrılarak muhaliflerin tarafına geçtiği belirtildi. {BEYRUT/AP-AA}

‘Türkİye’den sİlah gönderİlmİyor’
New York Times’ın Türkiye’den Suriyeli muhaliflere silah sevkiyatı hakkında yayınladığı habere, Dışişleri sözcüsü Selçuk Ünal’dan cevap geldi. Ünal, “Türkiye, Suriye dahil, komşusu olan ülkelere, silahlı unsurlar veya bu tarzda herhangi bir sevkıyatında bulunmamaktadır” dedi. Ünal, “Önemli olan Suriye rejiminin belirli adımları atmasıdır. Ama bu adımların hiçbir zaman atılmadığını görüyoruz” diye konuştu. {ANKARA/AA}