Suriye kimyasal silah iddiasını BM'ye taşıdı

Suriye kimyasal silah iddiasını BM'ye taşıdı
Suriye kimyasal silah iddiasını BM'ye taşıdı

Suriye’nin muhalifleri suçladığı, muhaliflerin aksini söylediği Halep’te kimyasal silah kullanılması iddiası BM’nin gündemine taşındı. Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’dan yazılı olarak Han Asel Köyü’nde kullanılan kimyasal silahla ilgili bağımsız ve tarafsız soruşturma komisyonu kurmasını istedi. BM sözcüsü Martin Nesirky, talep üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
Şam’ın bu adımına karşın Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu da uluslararası soruşturmaya destek açıkladı. “Suriye’nin suçlamasını destekleyecek delil yok” diyerek temkinli yaklaşan ABD de Fransa ve Britanya ile birlikte BM soruşturması isterken Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nde sadece Suriye’nin suçlamasının ele alınmasında ısrar etti. Saldırıda 31 kişi ölürken en az 100 kişi yaralanmıştı. ABD Başkanı Barack Obama da İsrail ziyareti sırasında kimyasal silah iddiasıyla ilgili sorular üzerine ‘konunun araştırılacağını’ söyledi. Şam’ın kimyasal saldırı düzenleme kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Obama, “Muhalefetin kimyasal silah kullandığı iddiasına son derece şüpheci yaklaşıyorum. Kimyasal silah kullanımı oyunun gidişatını değiştirir” dedi.

Esad: Bu azmin savaşı

Bu arada Rakka’daki çatışmalar dün Türkiye sınırına yakın Rasulayn’a sıçradı. Savaş uçakları kasabada muhaliflerin mevzilerini bombaladı. Suriye lideri Beşşar Esad ise Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’ni ziyareti sırasında “ Bugün tüm Suriye yaralı. Fakat olanlar bizi zayıflatmayacak, bu azmin ve direnişin savaşıdır. Güçlü olursak çocuklarımızı koruyabiliriz” dedi.