Suriye krizi için Kahire'de üçlü zirve

Suriye krizi için Kahire'de üçlü zirve
Suriye krizi için Kahire'de üçlü zirve

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Kahire toplantısından Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el Hatib’in Esad rejimiyle müzakere önerisine destek çıktı. Müzakere teklifinin doğru yolda adım olduğu belirtilirken Suriye konusunda Mısır , Türkiye ve İran Cumhurbaşkanları Muhammed Mursi, Abdullah Gül ve Mahmud Ahmedinecad üçlü zirve yaptı.

Ayakkabıya fitne yorumu

Ahmedinecad’ın Suriye lideri Beşşar Esad’a desteği yüzünden ayakkabılı protestoya maruz kalması gündeme damga vurdu. 1979’daki İslam Devrimi’nden sonra Mısır’ı ziyaret eden ilk İran lideri olan Ahmedinecad, El Hüseyin camisinden ayrılırken Suriyeli olduğu belirtilen bir kişinin ayakkabılı saldırısına uğradı. Ayakkabıyı fırlatırken “Korkak, kardeşlerimizi öldürdünüz” diye bağıran saldırgan polise teslim edildi. Bir grup da cami önünde şu pankartı açtı: “Suriyelilerin kanı yerde kalmayacak. Şiilerden intikam alacağız.’
Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi “Şii ve Sünniler arasında fitne çıkarmaya çalışıyorlar. Bu fitne eylemini önemsemiyoruz. Önemli olan Mısır ve halkı’’ dedi.