Suriye: Kürtlerle özerkliği konuşmaya hazırız

Suriye: Kürtlerle özerkliği konuşmaya hazırız
Suriye: Kürtlerle özerkliği konuşmaya hazırız

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar

Suriye Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, Suriye hükümetinin ülkedeki Kürt siyasi gruplarla 'özerklik' konusunu müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi.

RADİKAL – Suriye hükümetinden, ülkenin özellikle kuzey bölgesinde yaşayan Kürtlere yönelik çok çarpıcı bir ‘açılım’ hamlesi geldi. Dört yıldır kanlı bir iç savaşın içinde olan Suriye’de, hükümet ile silahsız muhalifler ve ılımlı gruplar arasında diyalog kurmak için oluşturulan “Ulusal Uzlaşma Bakanlığı” görevini yürüten Ali Haydar, Rojava için özerkliği müzakere edebilecekleri mesajını verdi.

Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan özerk bölgesinden yayın yapan Rûdaw’a konuşan Ali Haydar, Kürtlerin Rojava olarak adlandırdığı Suriye Kürdistanı için "özerklik konusunu görüşmeye hazır olduklarını" söyledi.

Rojava’daki Kürt partilerini olağan karşıladıklarını söyleyen Bakan Haydar, “Suriye’de Kürt bayraklarının çekilmesi bizim için sorun değil” dedi.

Amude’de geçtiğimiz ay Kürt yetkililerle bir araya gelen Haydar, “Suriye Hükümeti özerklik meselesini görüşmeye hazır çünkü bu proje hala bir düşünce aşamasında, kesin karar değildir. Kürt yetkilileri görüşmede düşüncenin değişebileceğini dile getirdi” şeklinde konuştu.

Amude ziyaretini değerlendiren Ali Haydar, “Amacımız Suriye yönetimi ve bölge halkı arasındaki kopukluğu kaldırmak ve daha geniş ve daha derin ilişkiler kurmak” ifadelerini kullandı.