Suriye müdahalesine şartlı yeşil ışıklar

Suriye müdahalesine şartlı yeşil ışıklar
Suriye müdahalesine şartlı yeşil ışıklar
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Suriye müdahalesini 60 günle sınırlayan tasarı hazırladı. Putin 'kimyasal silahı Şam'ın kullandığı ispatlanır ve BM kararı çıkarsa müdahaleyi göz ardı etmeyeceğini' söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye müdahale için senatörler John McCain ve Lindsay Graham’den şartlı destek aldıktan sonra ‘ağır toplarını’ öne sürdüğü Senato Dış İlişkiler Komitesi’nden de yeşil ışık aldı. Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’i dinleyen Komite, Suriye’ye yönelik yeni bir askeri müdahale tasarısı hazırladı. 

Kara güçleri kullanılmayacak

Tasarıda müdahale süresi 60 gün olarak belirlendi. Ancak Obama, gerekirse bu süreyi ‘bir kereliğine 30 günlüğüne’ uzatabilecek. Tasarı ayrıca ‘Suriye’de kara kuvvetlerinin kullanılmasını’ da yasaklıyor. Dün Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde oylamaya sunulan tasarı, operasyona daha geniş destek toplaması açısından Obama’ya önemli bir zemin kazandırırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den de ‘müdahaleye şartlı destek’ geldi. Rusya’nın St. Petersburg kentinde bugün başlayan iki günlük G20 zirvesi öncesinde uluslararası haber ajansı AP ve Rus devlet televizyonu Birinci Kanal’a konuşan Putin, Suriye’de kimyasal silah kullanan tarafın Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimi olduğunun kanıtlanması ve Rusya’nın da üyesi olduğu BM Güvenlik Konseyi’nden karar çıkması halinde, askeri müdahaleye onay verebileceklerini söyledi. 

“BM’siz müdahale saldırıdır”
Putin, Batı’yı tek taraflı bir eyleme geçilmemesi konusunda uyarırken, Şam’ın halkına karşı kimyasal saldırı düzenlediğinin ‘şüpheye yer bırakmayacak şekilde’ kanıtlanırsa, Rusya’nın cezalandırıcı askeri operasyonlara izin veren bir BM kararını ‘göz ardı etmediğini’ vurguladı. Putin, “Bir askeri müdahale ya da uluslararası hukuka göre bir ülkeye karşı güç kullanımına ancak BMGK izin verebilir. Bunun dışında herhangi bir güç kullanımı sadece saldırı olarak nitelenir” dedi.
Rus lider ayrıca ‘kimyasal silahların muhaliflerce kullanıldığı ispatlanırsa ABD’nin ne yapacağını’ da sorgulayıp “Bu teröristlerin sponsorları ne yapacak? Silah sevkıyatını durduracaklar mı? Onlara müdahale başlayacak mı?” eleştirisi getirdi. Putin, 21 Ağustos’taki saldırıyla ilgili videoların’da şüpheli olduğunu savundu: “Çocukların kimyasal saldırı sonucu öldürüldüğü iddia edilen görüntüler korkunç. Ancak görüntüler saldırıyı kimin yaptığının yanıtını vermiyor. Kaide ile bağlantılı bir grup tarafından manipülasyon için üretildiği iddiaları var.” Rus lider, Esad’ın muhaliflere karşı güç kazandığı bir dönemde kimyasal silah kullanmasını da ‘gülünç’ olarak niteledi.
Putin, Moskova’nın Şam’a bazı S-300 sistemi parçaları sağladığını ancak bu teslimatın ‘şimdilik askıya alındığını’ da ekledi. 

Rusya’dan Akdeniz’e gemi

Bu arada İsrail’in önceki gün Akdeniz’de ABD ile ortak füze denemesinin ardından Rusya, Akdeniz’deki donanma operasyonlarını devralması için bölgeye bir füze gemisi gönderiyor. Geminin, Suriye kıyılarına yakın bölgede konuşlanacağı belirtildi.

Obama: Kırmızı çizgi benim değil

İsveç Başbakanı Reinfeldt’le, Stock-holm’daki basın toplantısında kimyasal silah kullananın Şam rejimi olduğunu yineleyen Obama, uluslararası toplumun Suriye’deki barbarlığa sessiz kalamayacağını vurguladı. Obama, kimyasal silahın uluslararası hukukla yasaklandığına dikkat çekip “Kırmızı çizgiyi ben değil dünya belirledi. Suriye’ye operasyon olmazsa kimyasal saldırıların artacağından kaygılıyız” vurgusu yaptı. Obama, müdahale için Kongre ile birlikte hareket etme ihtiyacı hissettiğinin altını çizip “Kongre’nin ‘evet’ diyeceğine inanıyorum. Ben 400 masum çocuğun gazlandığını görünce harekete geçilmesi gerektiğini düşündüm” diye konuştu. Obama, Rus lider Putin’in Esad’a destek tavrını değiştireceği konusunda da daima umutlu olduğunu söyledi.

Mccain sıkıtısını pokerle attı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Obama’nın Suriye’ye müdahaleyi öngören taslağını tartışırken Cumhuriyetçi Senatör John McCain’in ‘savaş meselelerine gösterdiği ilgi’ gözden kaçmadı. McCain, toplantı esnasında iPhone’unda poker oynarken yakalandı. Bir Washington Post fotomuhabiri McCain’i oyun oynarken görüntüleyip fotoğrafı Twitter’da yayımladı. McCain de kendi hesabından alaycı bir cevap verdi: “3 saatten fazla süren toplantıda oyun oynarken yakalandım. Skandal! İşin kötüsü, oyunu da kaybettim!” Toplantının ardından CNN’e konuşan McCain “Biraz sıkıldım. Ben de çareyi oyun oynamakta buldum” itirafında bulundu. Daily Mail ise “Obama ve McCain’in dış politikadan başka konuşacak bir konuları daha oldu. Obama da 2011’de Usame Bin Ladin öldürülürken iskambil kâğıtlarıyla maça kızı oynuyordu” hatırlatması yaptı.

Şam: Türkİye ve Ürdün’ü vururuz

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdat, ‘ABD’nin operasyon düzenlemesi halinde Şam’ın sadece İsrail’i değil Ürdün ve Türkiye’yi de vuracağı’ çıkışını yaptı. Wall Street Journal’a konuşan Mikdat, Ürdün ile Türkiye’nin ‘iki kez düşünmesi gerektiğini’ belirtti: “Savaş başladı mı olacakları kimse kontrol edemez. Saldırının tüm bölge ve hatta ötesinde kaosa yol açacağına inanıyoruz.” Operasyonun ABD’nin desteklemeyi amaçladığı ılımlı muhalifleri değil Kaide yanlılarını güçlendireceğini kaydeden Mikdat, “ABD bölgedeki tek laik siyasi sistemle savaşarak ne kazanacak ki?” diye sordu.