Suriye muhalefeti yeniden örgütleniyor

Suriye muhalefeti yeniden örgütleniyor
Suriye muhalefeti yeniden örgütleniyor
Suriye'deki silahlı grupların uzun süredir eleştirdiği SUK'a bir darbe de ABD'den geldi. Dışişleri Bakanı Clinton, SUK'un artık muhalefeti temsil edemediğini söyledi.

Suriyeli muhalifler gelecek hafta Katar’ın başkenti Doha’da toplanmaya hazırlanıken, ABD Suriye Ulusal Konseyi (SUK) yerine yeni bir çatı örgütü kurulmasını istediğini açıkladı. Hırvatistan’ı önceki gün ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Muhalefet iyi niyetli ama 20, 30, 40 yıldır Suriye’de bulunmayan kişiler tarafından temsil edilemez. Özgürlüklerini kazanmak için ön cephede çarpışan ve ölen kişiler muhalefeti temsil etmeli” dedi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a karşı daha etkili bir muhalefet oluşturulmasını istediklerini ifade eden Clinton, eylülde New York’ta çok sayıda muhalefet temsilcisiyle görüştüklerini belirterek “ SUK’un artık muhalefetin temsilcisi olarak görülemeyeceğini dile getirdik. Daha geniş bir muhalefetin parçası olabilirler, ama bu muhalefet Suriye içinden kişileri de kapsamalı” diye konuştu. Doha toplantısının yeni bir liderlik oluşturulması açısından önemli bir fırsat olduğunu kaydeden Clinton, yeni oluşumda bulunacak isimler ve kurumlar konusunda da tavsiyelerde bulunduklarını ifade etti. 

SUK’tan Clinton’a tepki 

Clinton, Suriye’de radikal İslamcı grupların güçlenmesinden rahatsız olduklarını kaydederek muhaliflerin bu grupların ‘devrimi’ çalmasını engellemesi gerektiğini kaydetti.
SUK Başkanı Abdubasit Seyda ise Suriye’de cihad yanlılarının güçlenmesinden uluslararası toplumu sorumlu tuttu. Seyda, “Suriye’de aşırılık yanlısı grupların yükselişinden Suriye halkını yeterince desteklemeyen uluslararası toplum sorumludur. Kendilerini eleştirmeleri ve şu soruyu sormaları gerek: Rejimin katliamını durdurmak için ne yaptık?” dedi
Yeni çatı örgütü kurulacak
Doha toplantısı öncesi önceki gün İstanbul ’da bir araya gelen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), SUK ve diğer muhalefet örgütlerinden temsilciler, Suriye muhalefetine uluslararası desteğin arttırılması çağrısı yapmıştı. Çoğu yıllardır sürgünde yaşayan muhaliflerin oluşturduğu SUK, uzun süredir özellikle Suriye’deki silahlı gruplar tarafından sert eleştirilere hedef oluyor. Doha’da ABD’nin desteğiyle daha geniş bir muhalefet kesimini kapsayan yeni bir konsey kurulması planlanıyor. ABD’li yetkililer, çoğu Suriye içinden en az 50 muhalif grubun toplantıya katılacağını ve 8-10 kişilik bir yönetim kurulu oluşturulacağını belirtti. SUK üyesi George Sabra da, toplantıda Suriye’nin geleceğini şekillendirecek bir belgenin imzalanacağını ifade etti.
Toplantıda hazirandan beri SUK Başkanı olan Seyda’nın yerine yeni bir lider seçilecek. Yeğeni Sipan Seyda, Rudaw sitesine yaptığı açıklamada Seyda’nın da görevden ayrılmak istediğini belirterek “Amcam 4 ayın yeterli olduğunu düşünüyor” dedi. (ZAGREB-İSTANBUL / WPOST-AP-AA)

Askeri noktalara saldırı: 33 ölü
Suriye’de muhaliflerin başkent Şam ile Halep yolundaki bölgede 3 ayrı kontrol noktasına düzenlediği saldırılarda 28 asker öldü. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çıkan çatışmada 5 muhalifin de öldüğünü belirtti. Lübnan sınırında Lübnan güvenlik güçleri ve muhalifler arasında önceki gece çıkan çatışmada da 1 Suriyeli hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Ülkede dün en az 69 kişi öldü. {BEYRUT/REUTERS-AA}