Suriye nükleer anlaşmadan memnun

Suriye nükleer anlaşmadan memnun
Suriye nükleer anlaşmadan memnun
Suriye hükümeti, İran'ın nükleer programı konusunda Tahran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan uzlaşmanın 'bölgesel ve uluslararası gerilimleri yumuşatacağını' belirterek, anlaşmadan memnun olduğunu duyurdu.

RADİKAL - İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında, İsviçre’nin Lozan kentinde varılan nükleer uzlaşıya Suriye'den destek geldi. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklama Suriye resmi haber ajansı Sana'da yer aldı. Açıklamada “Suriye, İran ile 5+1 grubu ülkeleri ( ABD , İngiltere, Fransa, Rusya, Çin, Almanya) arasındaki görüşmelerden çıkan uzlaşma metnini memnuniyetle karşılamaktadır” denildi.

Ayrıca açıklamada İran yönetimine övgüde bulunularak “anlaşma çerçevesinin ve bunu izleyen olumlu adımların, İran'ın uluslararası barışı ve güvenliği geliştirmeye, bölgesel ve uluslararası gerginliği azaltmaya yönelik bir katkısı olduğu” belirtildi. İran hükümeti temsilcilerinin "ülkelerinin çıkarlarını ve nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanma hakkını başarılı bir biçimde savunduğu" ifade edildi.

İran'ın 'Lozan'ı: Anlaşma hakkında her şey!

Açıklamada "Suriye, Batı ülkelerinin gelişmekte olan ülkelerin bilimsel ve teknolojik ilerleme hakkına saygı göstermesinin önemini tekrar teyit etmektedir" ifadeleri yer aldı.

Cengiz Çandar yazdı. "İran: Sünni diktatörler ve İsrail'in ortak "kâbus"u"

Ruhani: Kazan-kazan durumunu benimsiyoruz

İran'da muhafazakarlar nükleer anlaşmaya tepkili

Çavuşoğlu: Nükleer uzlaşma sağlandığı için çok mutluyuz