'Suriye ordusu karşı saldırıya hazırlanıyor'

'Suriye ordusu karşı saldırıya hazırlanıyor'
'Suriye ordusu karşı saldırıya hazırlanıyor'
Foreign Policy, Suriye ordusunun, İran'dan gelen parasal destek ve Şii milislerin yardımıyla IŞİD'e karşı saldırıya hazırlandığını yazdı.

RADİKAL - Foreign Policy, Suriye ordusunun IŞİD'e karşı bir karşı saldırıya hazırlandığını öne sürdü. Dergiye göre, Suriye'de hem IŞİD hem de diğer cihatçı gruplar ilerleme kaydetse bile Suriye ordusunun güçsüzlüğüne dair dedikodular fazlasıyla abartılıyor; Suriye, yalnızca mevcut pozisyonları savunmak için değil, güçlü bir karşı saldırı için hazırlanıyor.

Haberde İran'ın Suriye'yi desteklemek için 1 milyar dolar kredi vereceği söylenirken, Şii milislerin de giderek daha çok kişiyi silah altına aldıkları belirtiliyor. Bu çabalarla karşı saldırı gerçekleştirilebileceği söylenirken, 2014 başlarında Iraklı Şii milislerin IŞİD'e karşı Irak'ta savaşmak için Irak'a döndükleri, ancak Hizbullah'ın onların yerini aldığı aktarılıyor.

Nusra'dan ölü taklidi yaparak kurtuldu

EN ETKİN KALAMUN CEPHESİNDE

Hizbullah'ın yalnızca Şiileri değil, Dürzileri ve Hıristiyan grupları da üye yaptığı söylenirken, grubun güçlendiği ve önemli bölgeleri tuttuğu da aktarılıyor. Dera ve Golan Tepeleri yakınlarında öncü bir rol oynayan Hizbullah'ın, Lazkiye'de kayıplar yaşadığı söylenirken, örgütün en etkin olduğu cephenin Kalamun bölgesi olduğu duyuruluyor.

Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor

1 Mayıs'tan beri 35 savaşçısını kaybeden Hizbullah'ın yanı sıra, Afgan Şiilerin de 2013'den beri savaşa dahil olduğu belirtilirken, bunların büyük kısmının İran'da bulunan mülteciler olduğu söyleniyor. Iraklı Şii grupların da Pakistanlı Şiileri silahlandırdıkları belirtilirken, Pakistanlı Şiilere yapılan çağrılar sonucunda pek çok gönüllünün geldiği söyleniyor.

Suudi Arabistan, iki Hizbullah yöneticisini 'terör listesi'ne aldı

İRAN ASYA'DA VARLIĞINI ARTIRIYOR

Pakistanlı ve Afgan Şiilerin savaşa katılımının İran'ın Asya'da varlığının yayıldığına dair işaretler olduğu iddia edilirken, İran destekli Şii grupların internette de gönüllü toplamak için çağrılar yaptığı aktarılıyor. Bu grupların Şiiler için önemli yerleri savunmasının da desteği arttırdığı aktarılıyor.

Nasrallah'tan 'seferberlik' açıklaması

Ancak tüm bu mücadelenin çok pahalı olduğu söylenirken, milislere milyar dolarlar ödendiği iddia ediliyor. Suriye hükümetinin de savaşa katılım için teşvikleri arttırdığı belirtilirken, 2014 Aralık ayında kamu işlerine alınacakların yarısının ailelerini savaşta kaybedenler olacağının duyurulduğu, savaşa katılanların ailelerine ücretsiz sağlık hizmeti verildiği de belirtiliyor. (Sol)

ABD'den eğit-donat açıklaması