Suriye Patriot'lara ateş püskürdü

Suriye Patriot'lara ateş püskürdü
Suriye Patriot'lara ateş püskürdü
Kimyasal silah iddialarını 'psikolojik savaş' olarak niteleyen Mikdad, Patriot'lar için de "Türk hükümeti iflas etti, NATO'dan yardım dileniyor" dedi.

Suriye’ye son dönemde yapılan ‘kimyasal silaha başvurmaması’ uyarıları giderek 2003’teki ABD işgali öncesinde Irak’ın ‘kimyasal silaha sahip olmakla’ suçlandığı süreci anımsatırken, Suriye’den Türkiye ’ye Patriot’lar konusunda sert tepki geldi. Lübnan’da Hizbullah’ın televizyonu El Manar’a konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, kimyasal silah tehdidini öne sürerek sınıra Patriot füzeleri yerleştirecek Türkiye’yi eleştirdi. Mikdad, NATO’nun Patriot sistemi kurulmasına onay vermesine atfen “Bunun kesinlikle hiçbir gerekçesi olamaz çünkü Suriye, dost Türkiye halkına saldırmaz” dedi. Şam yönetiminin sorununun Türk hükümetiyle olduğunu kaydeden Mikdad, ‘hükümetin teröristlere maddi yardım ve eğitim vererek Kaide üyelerinin Suriye’ye geçmesi için sınırlarını açtığı’ suçlamalarını yineledi. ‘Türk hükümetinin iflas ettiğini ve NATO ülkelerine yardım için yalvardığını’ savunan Mikdad, “Türkiye’nin bu hareketi ve NATO’nun buna desteği provokatif bir adımdır. Suriye’ye karşı psikolojik savaşın bir parçasıdır. Ama bunun teröristlerle mücadelemizi etkileyeceğini sanıyorlarsa yanılıyorlar” diye konuştu. “Yüzüncü kez tekrarlıyorum, silahlar Suriye’de olsaydı bile Suriye halkına karşı kullanılmazlardı” diyen Mikdad ayrıca Suriye’nin düşmanlarının teröristlere kimyasal silah vererek suçu Şam yönetiminin üzerine atabileceğini öne sürdü. 

‘Esad’dan emir bekliyorlar’ 

Suriye’yle ilgili kimyasal silah iddiaları son dönemde giderek artıyor. NBC News televizyonu, savaş uçaklarından atılan bombalara sarin gazı yüklenmesi konusunda Suriye ordusunun Devlet Başkanı Beşşar Esad’dan talimat beklediğini öne sürdü. NBC’ye konuşan ABD’li yetkililer Esad’ın henüz bu konuda nihai kararı vermediğini söyledi. Bir yetkili, “Eğer kimyasal silah kullanırlarsa dış dünyanın bunu durdurmak için yapabileceği çok fazla şey yok” dedi.
CNN’in haberine göre ise İsrail, Ürdün, Lübnan ve Türkiye istihbarat servisleri ABD istihbaratıyla Suriye’nin kimyasal silah kullanma ihtimaline karşı atılacak adımları görüşüyor. ABD basınında Suriye’nin sarin gazı üretimine geçtiği yönünde haberler hızla artarken, Şam yönetimi uzun süredir elinde kimyasal silah olduğu iddialarını reddederek bunun olası bir müdahaleye zemin hazırlama amacı taşıdığını kaydediyor. (ŞAM / REUTERS-CNN)

Füzelere ilk onay Almanya’dan
Türkiye’nin Almanya, Hollanda ve ABD’den alacağı Patriot’lar için ilk onay Berlin’den geldi. Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, dün kabinenin onayladığı sistem için bir yıllığına 400 asker ile 2 Patriot bataryası gönderileceğini duyurdu. Kararın Alman Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. De Maiziere sistemin sadece Türkiye topraklarını savunma amacı taşıdığını belirterek bunun Suriye’de ‘uçuşa yasak bölge’ gibi bir planın parçası olmadığını söyledi. Alman bakan, ABD ve Hollanda’dan da 2 füze bataryası gelmesini beklediklerini ifade etti. Hollanda kabinesinin de bugün Patriot kararını duyurması bekleniyor. {BERLİN/ REUTERS}