Suriye rejim güçleri Zabadani kentine saldırı başlattı

Suriye rejim güçleri Zabadani kentine saldırı başlattı
Suriye rejim güçleri Zabadani kentine saldırı başlattı
Suriye rejim güçleri ile Şam'ın müttefiği Lübnan Hizbullah, muhaliflerin elindeki kritik önemdeki Zabadani kentine saldırı başlattı.

Suriye rejim güçleri ile Şam'ın müttefiği Lübnan Hizbullahı, muhaliflerin elindeki kritik önemdeki Zabadani kentine saldırı başlattı.
El Manar ve Suriye Devlet Televizyonu, kenti üzerinde yoğun dumanlarla yansıtan görüntüleri yayınlarken, bölgenin yoğun topçu ateşine tutulduğunu bildirdi.  

Başkent Şam’ın kuzey batısında bulunan bir dönemin gözde tatil kenti, muhaliflerin Lübnan sınırındaki son kalelerinden biri. Zabadani'nin önemi, ülkeleri birbirine bağlayan Beyrut-Şam Otoyolu üzerinde bulunmasından kaynaklanıyor.Kentin muhaliflerden geri alınması, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için stratejik öneme sahip.

Bölgede yaşayan sivillerin kaçtığı bildirildi.

Suriye Devlet Televizyonu, ordu sözcüsü tarafından yapılan "rejim güçlerinin birkaç cephede büyük mesafe kat ettiği ve muhaliflerin büyük kayıplar verdiği" yönündeki ifadelerine yer verdi.

Hürriyet’in BBC’ye dayandırdığı haberine göre; ordu güçleri, muhaliflerin Şam kontrolündeki bazı bölgelere yaptığı saldırılara cevap olarak hava saldırılarını başlattı. Suriye resmi haber ajansı Sana, muhaliflerin püskürtüldüğünü ve 100 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.