Suriye savaş uçağı Türkiye tarafından düşürüldü

Suriye savaş uçağı Türkiye tarafından düşürüldü
Suriye savaş uçağı Türkiye tarafından düşürüldü

arşiv

Sınır ihlali yapan bir Suriye savaş uçağının Türkiye tarafından düşürüldüğü açıklandı.

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Keseb kasabası yakınlarında saat 13.00 sularında bir savaş uçağı düştü. Askeri kaynaklar, uçağın sınırı 7-8 mil ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Edinilen bilgiye göre Sınır hattında üç gündür süren çatışmalar sırasında Suriye tarafından sınırda devriye gezen F-16’lara füze tacizi yapıldı. TSK, en son dün yapılan tacizi “Altı adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. “Hava Muharebe Devriye Görevi” icra etmekte olan bir adet F-16 uçağımıza, Suriye’de konuşlu SA-5 füze sistemi tarafından, Hatay üzerinde, toplam 20 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur.” açıklamasıyla duyurdu.

Bugün öğlen saatlerinde de Suriye’ye ait iki savaş uçağı sınırın sıfır noktasında uçuş yaptı. Uçaklara Haziran 2012’de değiştirdiği angajman kurallarını ihlal ettiği bildirildi. Bu ikaza rağmen uçaklardan biri bölgeden ayrılırken diğeri sınır hattını 7-8 mil ihlal etti. Bunun üzerine havada devriye uçuşu yapan F-16’ladan Suriye uçağına havadan havaya füze atıldı. Suriye uçağı bölgeden uzaklaşamadan füzenin isabet etmesi sonucu düştü.

Almayadeen haber sitesi ise, uçağın düşürüldüğü sırada verdiği son dakika haberinde 'Suriye ordusu, Türkiye'nin Yayladağı ilçesinde bazı noktalarda bulunan silahlı grupları vuruyor' iddiasında bulundu.

Erdoğan'dan düşürülen Suriye uçağıyla ilgili ilk açıklama


SURİYE SINIRINDAKİ TÜRK KÖYÜ ÖNLEM İÇİN BOŞALTILDI
Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı Kesseb bölgesinde Suriyeli muhalifler ile rejim güçleri arasında dün başlayan çatışmalar sürerken, seken kurşunlar sınır kenarındaki Gözlekçiler Köyü camisi ve bazı evlere isabet etti.

Önlem amacıyla boşaltılan Gözlekçiler Köyü'nün yerleşim alanı dışında kalan kırsal bölgesine Suriye'den atılan 1 roket ve 1 havan mermisi düştü, kurşun isabet eden bazı evlerin camları da kırıldı.

Bu gelişme üzerine köy sakinleri, jandarma ekiplerinin gözetiminde çevre köylerdeki akrabalarının yanına taşındı. Olay nedeniyle, Yayladağı Sınır Kapısı'nda da askeri önlemler arttırıldı.

Suriye sınırına yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan köyde jandarma güçleri devriye görevini sürdürürken, yangın ihtimaline karşı bölgeye itfaiye ekipleri de yönlendirildi. Köyde, Suriye tarafında süren çatışmanın da sesleri duyulmaya devam ediyor. Boşaltılan köye ise güvenlik nedeniyle giriş çıkışlara da izin verilmedi.

Kesseb bölgesinde dün çatışmalar başlayınca, Çandır, Gözlekçiler ve Eyerci sınır köylerinde oturanlara evlerinden çıkmamaları ve sınıra yaklaşmamaları yönünde uyarı yapılmıştı. 

(DHA, AA)

Suriye'den Türkiye'ye ilk tepkiler

Suriye uçağı böyle vuruldu

Cumhurbaşkanı Gül Necdet Özel'i tebrik etti