Suriye savaş uçakları Telabyad'ı bombaladı

Suriye savaş uçakları dün yine Rakka kentine bağlı Telabyad ilçesini bombaladı. Bombaların boş alanlara düşmesi nedeniyle ölen veya yaralanan olmadı. Sınırın Türkiye tarafındaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde ise vatandaşlar tedirgin olurken, güvenlik güçleri halkın sınıra yaklaşmaması için anons yaptı. 

ÖSO’dan yeni konsey
Öte yandan muhalif Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yeni bir Yüksek Askeri Konsey ve Genelkurmay Başkanı seçtiklerini açıkladı. Bir ÖSO yetkilisinin verdiği bilgiye göre, 5 Aralık’ta Antalya’da başlayan, 550 muhalif komutan ve temsilcinin katıldığı toplantılar sonucunda Tuğgeneral Salim İdris Genelkurmay Başkanı olarak seçildi.
Şiddetten kaçan sığınmacıların durumu ise yaklaşan kış nedeniyle kötüleşiyor. Ürdün ve Lübnan’a sığınan ya da Türkiye sınırı yakınında çadırlarda yaşayan çoğu kadın ve çocuk on binlerce Suriyeli, son günlerde soğuk hava ve yağışla mücadele ediyor. Sığınmacılar, çevreden topladıkları odun ve çalılarla yaktıkları ateş üstünde buldukları malzemeyle yemek pişiriyor. {ŞAM/DHA}