Suriye sınırından kaçak geçiş rehberi

Suriye sınırından kaçak geçiş rehberi
Suriye sınırından kaçak geçiş rehberi

Radikal muhabiri Serkan Ocak (en solda), Suriye sınırında geçirdiği hareketli saatleri yazdı.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Suriye’nin kuzeyindeki ‘Batı Kürdistan’ endişesi, Türkiye sınırını hareketlendirdi. Suriyeli Kürtler için en hassas bölge Kamışlı. Bu nedenle Kamışlı ile sınırı olan Nusaybin hareketli saatler yaşıyor. Gazeteciler Nusaybin’e akın etti. Bir yandan Suriye’den Türkiye’ye kaçış sürüyor. Diğer yandan ise Suriye’ye gitmek isteyenler var. Sınır kapatıldığı için de Kamışlı’ya ancak kaçak geçiş yapılabiliyor.
Kaçak geçişlerin ise farklı yöntemleri ve fiyatları var. Adı kaçak olsa da ‘güvenli kaçak’ ve ‘az güvenli kaçak’ yöntemler bulunuyor. Fiyatlar 1000 TL’den 3 bin dolara kadar değişiyor. Kaçakçılarla görüşmeler tenha yerlerde yapılıyor. Çoğu kaçakçı tedirgin. Sınırda güvenlik had safhada. Her kaçakçının kendi yöntemi var. Kıyafetler konusunda titiz olanı da var, telleri geçebilmek için yanında tahtalar götüreni de. Dere yolunu, kamışlık alanları kullanan da var, boş arazileri tercih edende… Hiç birinin yüzde yüz güvencesi yok.
İki ayrı gazete muhabiri, sınırı geçmek üzere kaçakçılarla anlaşıyoruz. Gündüz vakti, kameralara ve nöbetçi kulübelerine uzak mayınlı ve boş araziden geçeceğiz. Anlaştığımız Nusaybinliler bize rehberlik edecek. “Her gün geçiyoruz bizim işimiz bu” sözleri içimizi rahatlatıyor. Kamışlı’dan gelen biri rehber 2 Suriyeli ile Nusaybin yakınlarında bir araziden geçişe başlıyoruz. Karşıda Kamışlı görünüyor, yalnız birkaç kilometre. Önce ilk telleri geçiyoruz. Mayınlı arazide askerler bizi fark ediyor ve havaya 15-20 el ateş ediyor. Panik halinde koşuyoruz. En önde rehber, arkasında ben, diğer Suriyeli ve gazeteci Kemal Gümüş. Suriye’ye birkaç yüz metre kala Kemal’in dizlerinin üzerinde durduğunu ve nefesinin kesildiğini görünce geri dönüyorum. Rehber, kaçmayı başarıp karşı köye ulaşıyor.

1000 lira ceza
Bir manga asker, kamyon sırtında hudutları koruyan piyade karakoluna gidiyoruz. İşlemler yaklaşık 3 saat sürüyor. Sonra Nusaybin’e gönderiliyoruz. İlçe Jandarma’ndaki işlemlerin ardından cezamız belli oluyor: İdari yaptırım. Hazırlanan evrakta 3 bin TL para cezası yazıyor. ‘Bu miktar çok değil mi?’ itirazlarının ardından ‘küçük’ bir düzeltme yapılıyor ve 1000-3000 TL olan idari yaptırımın cezasının alt sınırından tutanak tutuluyor. Ceza makbuzu ile birlikte 7 saatlik işlemler maratonunun ardından serbest kalıyoruz.