Suriye toplantısı New York'ta yapılacak

Suriye toplantısı New York'ta yapılacak
Suriye toplantısı New York'ta yapılacak
21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (C0P21) için Paris'te bulunan ABD Dışışileri Bakanı John Kerry ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye konusunda gelecek hafta New York'ta uluslararası bir toplantı düzenleyebileceklerini bildirdi.

RADİKAL - Suudi Arabistan öncülüğünde Suriyeli muhaliflerin temsilcilerinin yapacağı konferansın sonuçlarına göre, New York toplantısının kesinlik kazanacağını belirten Kerry, BM'nin de katkılarıyla başarılı olmaları halinde Suriye'de ateşkes sağlanmasını umut ettiklerini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da, siyasi geçiş sürecine ulaşıp temelleri sağlam bir ateşkes ortamı yaratmayı umduklarını belirtti. Ban Ki Moon, “Tüm tarafların bunun için çabalarını esirgemeyeceklerini umuyorum. Suriye hükümeti de Suriye'de başka gruplarla görüşecek. Toplantıların iyi geçmesini diliyorum. Paris'ten ayrılırken, burada ne yapıp yapamadığımız, yarın neler yapıp yapamayacaklarımızın temeli olacak, bunu herkese açıklıkla anlatın" dedi.

Tarafların uzlaşmaya varması durumunda, Suriye ile ilgili toplantının 18-19 Aralık'ta New York'ta yapılması öngörülüyor.