Suriye trafiği pupa yelken

Suriye trafiği pupa yelken
Suriye trafiği pupa yelken
ABD ve Rusya'nın Suriye'deki krize çözüm için düzenleyeceği konferans için diplomatik trafik hızlandı. Şam temsilcilerini belirledi, sıra muhaliflerde.

Rusya ile ABD ’nin Suriye’de Cenevre Mutabakatı çerçevesinde siyasi çözüm amacıyla uluslararası konferans düzenlemek için anlaşmalarının ardından diplomasi cephesi hareketlendi. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Şam’ın Suriye rejimini temsil edecek isimlerin Rusya’ya bildirildiğini, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) da tabanını genişletmek ve konferansa katılacak heyeti seçmek için toplantılar gerçekleştirdiğini açıkladı. Konferans önerisi ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Moskova temasları sırasında kararlaştırılmıştı. 30 Haziran 2012’de Cenevre’de BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ile bölge ülkelerinin katıldığı toplantıda kabul edilen mutabakat rejim ve muhalifleri temsil eden bir geçiş hükümetinin kurulmasını öngörüyor.

Muhaliflerde temsil krizi

SMDK sözcüsü Sonir Ahmed ise konferansa katılım konusunda karar vermek üzere muhaliflerin 23-25 Mayıs’ta İstanbul ’da bir araya geleceğini söyledi. SMDK rejimle müzakerelerin Beşşar Esad’ın gidişini garanti etmesi gerektiğini açıklamıştı. Ahmed toplantıda ayrıca SMDK başkanlığından istifa eden Muaz el Hatib’in yerini alacak kişiyi belirleyeceklerini kaydetti. SMDK başkanlığını vekâleten George Sabra yürütüyor. Hatip El Cezire’ye yaptığı açıklamada istifa gerekçesini anlatırken bölge ülkelerinin SMDK’nın kararlarına müdahale ettiğini, askeri konseyin kendilerinden habersiz oluşturulduğunu, kararların Suriye halkının yararına olmadığını ve kendisinin de kararlara imza atan kişi durumuna düştüğünü belirtti. Toplantıda Katar’a yakın olmakla eleştirilen ‘geçici başbakan’ Hitto’un da Suudi Arabistan’ın tercihi olan Ahmed Tumaa Heder ile değiştirilebileceği belirtiliyor.
16 Mayıs’ta Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın ağırlamaya hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama da dün Beyaz Saray’da Suriye gündemini Avrupa’daki en önemli müttefiki Britanya Başbakanı David Cameron ile görüştü. Cameron geçen hafta da Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmüştü. Konferansa katılmak isteyen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ise kritik süreçte Suudi meslektaşı Suud el Faysal ile Cidde’de bir araya geldi. Salihi bölgesel sorunlara ortak yaklaşımlar geliştirmeye çalıştıkları mesajı verdi.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise bugün Kremlin’de Putin’le görüşecek. Netanyahu, Putin’i Suriye’ye S-300 füze sistemi satma planından vazgeçirmeye çalışacak.

Muhalifler Hirbet Gazale’den çekildi

Suriye ordusu Şam’ı Ürdün’e bağlayan otoyolun ardından bölgede kilit önemdeki Hirbet Gazale kasabasının kontrolünü ele geçirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre kasaba günlerdir süren çatışmaların ardından pazar günü hükümetin kontrolüne geçti. Özgür Suriye Ordusu “Taktik gereği çekildik” dedi.