Suriye: Türkiye gerilimi hep tırmandırdı

Suriye: Türkiye gerilimi hep tırmandırdı
Suriye: Türkiye gerilimi hep tırmandırdı
Akdeniz'de düşürülen Türk jetiyle ilgili yeni bir açıklama yapan Suriye, Türkiye'nin gerilimi tırmandırdığını söyleyerek 'egemenliğimiz ihlal edildi' dedi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, uluslararası sularda Türk askeri uçağının Suriye güçlerince düşürülmesi konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, Arap ve yabancı basında yer alan haberlerle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Türk uçağının uluslararası hava sahasında vurulduğuna dair açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Türk uçağının uluslararası hava sahasında düşürüldüğü iddialarını reddeden Makdissi, uçağın Suriye karasularına düşürüldüğünü belirtti ve bu konuda teknik bilgiler verdi.

Uçağın füzeyle değil uçaksavarlarla vurulduğunu ileri süren Makdissi, bu uçaksavarların menzilinin 2-2.5 kilometre olduğunu ve uçaksavarların menzilinin de uçağın Suriye hava sahasında vurulduğunu gösterdiğini kaydetti.

Uçaksavarlar dışında kesinlikte füze kullanılmadığına işaret eden Makdissi, bunu da Türkiye 'ye teknik olarak izah ettiklerini, uçağın üzerinde kurşun izleri bulunan kuyruk kısmını ispat olarak Türk yetkililere teslim ettiklerini ifade etti.

Makdissi, uçağın hava sahasını ihlal ettiğini söyleyerek, bu şekilde gelen Suriye uçağı dahi olsa vurulacağını kaydetti.

SURİYE'DEN ORTAK HEYET TEKLİFİ
Konunun soruşturulması için Türk yetkililere ortak heyet kurulmasını teklif ettiklerini belirten Makdissi, Türk yetkililerinden şu ana kadar herhangi bir cevap almadıklarını söyledi.

Türkiye ile düşmanlık değil, derin ihtilaf yaşadıklarını belirten Makdissi, Türkiye'nin attığı adıma göre tavırlarını belirleyeceklerini kaydetti.

Makdissi, NATO'da Suriye ile ilgili nasıl bir karar çıkacağı sorusuna ise "Daha önce NATO askeri müdahalede bulunmayacağını açıklamıştı" cevabını verdi.

Uzun süredir Suriye’ye karşı bir kampanya yürütüldüğünü söyleyen Makdissi, bu kampanyayı yürütenlerin ne zaman başarısız olsalar yeni bir kampanya başlattıklarını öne sürdü. Suriye’de yaşanan iç sorunlara da değinen Makdissi, Türk Dışişleri Bakanlığı ve hükümetinin Suriye’deki kriz boyunca krizin düzeyini sürekli yükseltmeye çalıştığını söyledi.

Makdissi şöyle konuştu:
Biz Türkiye’ye karşı kötü niyet beslemedik. Yapılan açıklamaların gerçeklikle bir alakası yok. Türk hükümetini faaliyetleri ve oradan gelen hamlelere rağmen iki halk arasındaki hissiyat sıcaktır. Burada amaç Türk halkını Suriye halkına düşman etmektir. Olay Suriye’nin egemenlik haklarının ihlalidir. Suriye’ye karşı bir kampanya yürütülüyor. Bizim Türkiye’ye karşı düşmanca bir tutumumuz yoktur. Ve bu olayda egemenliğimiz ihlal edildi.