Suriye, Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti

Suriye, Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti
Suriye, Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, kuzeydeki İdlib ve Cisr eş-Şuğur kentlerini ele geçiren örgütlere Türkiye ordusunun lojistik ve ateş desteği sağladığını söyleyerek Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti.

RADİKAL - Suriye yönetiminin, Türkiye 'yi, İdlib ve Cisr eş-Şuğur kentlerini ele geçiren El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra öncülüğündeki cihatçı örgütlere destek vermekle suçlayarak Birleşmiş Milletler'e şikayet ettiği bildirildi. Suriye Televizyonu, Salı günü Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in ‘Bu Türkiye’nin Suriye’ye direkt saldırısıdır’ ifadelerini kullandığını aktardı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ülkesindeki son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, bu örgütlerin son dönemde saldırılarını artırmalarından Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’yi sorumlu tuttu. Suriye Resmi haber Ajansı (SANA) da, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki Birleşmiş Milletler kararlarını ihlal ettiği ve saldırıda bulunduğu gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak Türkiye hakkında önleyici kararlar almak için acilen harekete geçmesini talep ettiğini belirtti.

'SURİYE'NİN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT'

SANA, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı’na birer mektup gönderdiğini ve Türkiye’yi "teröristlere gayrı meşru biçimde destek vermek, böylece Suriye’nin güvenliğini tehdit emekle" suçladığını bildirdi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı mektuplarda "Terörist grupların Nisan başından itibaren İdlib, Cisr eş-Şuğur kentleri, iki gün önce de İştebrak beldesine sızmaları ve ilerlemeleri konusunda Türk hükümetinin desteği ile ilgili çok önemli bilgiler aktarmak istiyoruz’ ifadelerine yer verdi. (Al Jazeera)