Suriye uçakları sınır kasabasını bombaladı

Suriye uçakları sınır kasabasını bombaladı
Suriye uçakları sınır kasabasını bombaladı
Suriye ordusunun, Türkiye sınırı yakınındaki Atme kasabasını bombaladığı, bölgeden kaçanların Türkiye'ye sığınmak üzere sınıra yöneldiği öğrenildi.

HATAY - Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyü karşısındaki, sınırdan yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıkta bulunan Atme kasabası, Suriye ordusuna ait savaş uçakları tarafından bombalandı.

Bölgede ölü ve yaralıların olduğu, yaralananların Türkiye 'ye getirilmek üzere sınıra taşındığı kaydedildi.

Olaylardan kaçan çok sayıda Suriyelinin de Türkiye'ye sığınmak üzere sınıra yöneldiği belirtildi.

Bombalama ve çatışma sesleri Türkiye tarafında da duyuluyor.

CEYLANPINAR’DA HAYAT NORMALE DÖNÜYOR
Öte yandan Suriye’nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi’nde muhalifler ile PYD güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle geçen cuma günü tatil kararı verilen Ceylanpınar’da eğitime yeniden başlandı. Çatışma seslerinin azalması ile birlikte Ceylanpınar’da yaşam normalleşirken; olaylar sırasında ülkelerinden kaçan Suriyeliler’in de yeniden Rasulayn’a dönmeye başladıkları görüldü.

Ceylanpınar’da yeniden tedirginliğe yol açan şiddetli çatışmaların ardından geçen hafta sonu PYD güçleriyle muhaliflerin anlaşmaya vardıkları ileri sürülen Rasulayn’da çatışma sesleri kesildi. Hafta sonu sessizliğin hakim olmasıyla birlikte yaşamın normale dönmeye başladığı ilçede okullarda da bu sabah eğitime yeniden başlandı.
Bu sabah yeniden okullarının yolunu tutan öğrenciler, sınıflarına girerek ders başı yaptı. Yeniden okullarına gitmenin sevincini yaşayan öğrenciler, "Artık silah, bomba ve top seslerinin yerine öğretmenimizin sesini duymak istiyoruz. Okul, öğretmen ve arkadaşlarımıza kavuştuğumuz için çok mutluyuz, umarız bir daha çatışmalar olmaz" dedi.

Yetkililer, 61 okulda 23 bin öğrencinin ders başı yaptığı ilçede zorunlu tatil nedeniyle oluşan açığın, cumartesi günleri yapılacak olan telafi eğitimleriyle giderileceğini kaydetti.

SURİYELİLER DÖNÜYOR
Şiddetli çatışmalar ve bombardıman sırasında ülkelerinden kaçarak Ceylanpınar’a gelen Suriyeliler ise sessizliğin başlamasıyla birlikte yeniden Rasulayn’a dönmeye başladı. Muhaliflerin ve PYD güçlerinin anlaşmaya varmalarının ardından Türkiye’de bulunan Suriyelilere’ yaptıkları dön çağrısını duyan çok sayıda kişi, sabah saatlerinden itibaren Ceylanpınar Hudut Kapısı’ndan geçerek Rasulayn’a gitti. Ülkelerine dönen Suriyeliler, biran önce barışın hakim olması dileğinde bulundu.