'Suriye'de 3 bölgede ateşkes sağlandı'

'Suriye'de 3 bölgede ateşkes sağlandı'
'Suriye'de 3 bölgede ateşkes sağlandı'
Suriye'de Fua, Kefraya ve Zabadani'de altı aylık ateşkese varıldığı öne sürüldü.

RADİKAL - Suriye 'nin Lübnan sınırına yakın Zabadani kasabası ile İdlib vilayetindeki Şii yoğunluklu Fua ve Kefraya köylerinde altı aylık ateşkese varıldığı öne sürüldü. Anlaşma iddiası, Reuters'a konuşan ve müzakerelere yakın kaynaklardan geldi. 

Anlaşma kapsamında, uzun süredir Nusra öncülüğündeki cihatçı koalisyon Fetih Ordusu kuşatmasındaki Fua ve Kefraya'da yaşayan ve bölgeden ayrılmak isteyen siviller tahliye edilecek. Yine anlaşmaya göre, Zabadani'de Suriye ordusu ve Hizbullah kuşatmasındaki cihatçı militanlar da bölgeden güvenli biçimde uzaklaşabilecek.

Suriye'de İran-Türkiye arabuluculuğunda ateşkes

'BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÖZETİMİNDE'

Bölgedeki yaralıların bugünden itibaren mümkün olduğunca erken şekilde tahliye edilerek sağlık birimlerine ulaştırılacağı belirtilirken, anlaşmanın Birleşmiş Milletler gözetiminde gerçekleştiği iddia edildi. 

Fetih Ordusu Şii köylerine füze yağdırıyor

Zabadani, Fua ve Kefraya'da daha önce de ateşkesler olmuş ancak kısa sürmüştü. Fetih Ordusu, haftalardır kuşatma altında tuttuğu Şii köylerine ağır saldırıyı 15 Temmuz’da başlatmıştı. Cihatçı koalisyondan yapılan açıklamada, saldırının, “Zabadani'de ordu ve Hizbullah’ın başlattığı operasyonunun intikamını almak için” yapılacağı belirtilmişti.

Fetih Ordusu Şii köylerine yüzlerce füze attı

Suriye'de yerel ateşkes sona erdi

Suriye'de üç bölgede ateşkes

Şii köylerinde 40 bin sivil Nusra kuşatması altında

Suriye'de yerel ateşkes bitti

Suriye'de yerel ateşkes uzatıldı