Suriye'de 5 yerde kimyasal kullanıldı

Suriye ’deki kimyasal silahları denetleyen BM uzmanları, aylar süren incelemelerin ardından nihai raporlarını sunarken, inceleme yapılan 7 vakadan 5’inde kimyasal silahların muhtemelen kullanıldığını belirtti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’a New York’ta sunulan 82 sayfalık nihai raporda, 21 Ağustos’ta Guta’daki saldırının yanı sıra 4 yerde daha kimyasal silahların muhtemelen kullanıldığı kaydedildi. Guta, Han el Assal, Cobar, Sarakeb ve Eşrefiye Sahnaya’da kimyasal silah kullanıldığına dair ‘ikna edici kanıtlar olduğu’ kaydedilen raporda, Bahariye ve Şeyh Maksud’da ise kimyasal silah kullanımının doğrulanamadığı vurgulandı. 

Rapor BM’ye sunuldu 

Ancak denetçiler ‘görev tanımlarında yer almadığı’ için raporda, kimyasal saldırıların hükümet tarafından mı yoksa isyancılar tarafından mı düzenlendiğine dair herhangi bir saptamada bulunmazken, kurbanlar arasında hem askerler hem de sivillerin bulunduğunu belirtti. Böylece bu son raporla da 21 Ağustos’ta Guta’da kimyasal silah kullanıldığı bir kez daha teyit edilmiş oldu. Ban ise kimyasal silah kullanımının, uluslararası hakların ihlali anlamına geldiğine vurgu yaparken, raporu da dün BM Genel Kurulu’na sundu. 

AB ’ye mülteci eleştirisi 

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü’nden de Suriyeli mültecilerle ilgili AB’ye sert eleştiriler geldi. Örgüt dün yayımladığı ‘Uluslararası Başarısızlık: Suriye Mülteci Krizi’ başlıklı raporda, AB’nin Suriyelilere sığınacak bir liman temin etme konusunda ‘sefil bir şekilde başarısız’ olduğunu vurgulayıp “Avrupalı liderler, çok az sayıda Suriyeli mülteciye kapılarını açtığı için utanmalıdır” ifadelerini kullandı. Sadece 10 Avrupa ülkesinin savaş mağduru Suriyelileri ülkelerine almayı kabul ettiği ve bu hakkın sunulduğu kişi sayısının da 12 bin olduğu belirtilen raporda, Britanya ve İtalya’nın mültecilere hiçbir davette bulunmadığının altı çizildi.