Suriye'de ateşkes: 116 ölü!

Suriye'de ateşkes: 116 ölü!
Suriye'de ateşkes: 116 ölü!
BM ve Arap Birliği'nin "bayramda ateşkes" isteğine taraflar "evet" dedi ancak ülkede saldırılar durmadı. Şam'daki patlama ile birlikte ülke genelinde ölü sayısı 116 oldu.

  İSTANBUL - Suriye'deki çatışmalarda Kurban Bayramı boyunca ülke genelinde ölenlerin sayısı 116'ya yükseldi.
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar El-İbrahimi'nin bayramda ateşkes önerisine taraflardan olumlu yanıt gelmesine rağmen ülkede çatışmalar devam etti.
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye ordusunun ülke genelindeki operasyonlarında ve Şam'da bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 4'ü çocuk, 9'u kadın 116 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.
SNHR, Şam ve banliyölerinde 48, Halep'te 33, İdlib'te 10, Deyr-i Zor'da 8, Dera'da 7, Humus'ta 6, Hama'da 3 ve Haseke kentinde 1 kişi olmak üzere ülke genelindeki şiddet olaylarında ölü sayısının 116'ya yükseldiğini duyurdu.
SNHR, hayatını kaybeden sivillerin çoğunun görüntü dosyalarını internet üzerinden yayınladı.
Bu arada Şam Haber Ağı (SNN), ordu birlikleriyle muhalifler arasındaki çatışmaların Şam banliyöleri ve Dera'da gece boyu devam ettiğini aktardı.
Öte yandan Suriye rejimi ve silahlı muhalifler ateşkes ihlali ve Şam'daki bomba yüklü aracın patlatılması konularında karşı tarafı suçladı. (aa)