Suriye'de BM gözlemcilerine saldırı

Suriye'de BM gözlemcilerine saldırı
Suriye'de BM gözlemcilerine saldırı
Suriye'deki BM gözlemcilerinin 3 aracının Lazkiye vilayetindeki Haffa bölgesi yakınında saldırıya uğradığı bildirildi.

ŞAM - Suriye 'deki BM Gözetim Misyonu'ndan yapılan açıklamada, Haffa'ya gitmeye çalışan gözlemcilerin araçlarının öfkeli kalabalığın saldırısına uğradığı belirtildi.

Açıklamada, bölge sakinlerinden oluşan kalabalığın, taş ve demir sopalar attığı araçların çevresini sardığı, BM gözlemcilerinin yola devam etmesini engellediği vurgulandı.

Geri dönen BM gözlemcilerinin 3 aracının kuzeydeki İdlib bölgesinde silahlı saldırıya da uğradığı belirtilirken, nereden ateş edildiğinin bilinmediği bildirildi.

Açıklamada, gözlemcilerinin yara almadığı kaydedildi.

CLİNTON: GÖZLEMCİLERİNİN GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASI ÇOK ZOR
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'deki BM gözlemcilerinin görevinin temmuzdan sonra uzatılmasının "çok zor" olduğunu söyledi.

Clinton, Washington'daki Brookings düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, temmuzda somut bir değişiklik olmazsa, bölgedeki gözlemciler için giderek tehlikeli hale gelen görevin uzatılmasının çok zor olacağını belirtti.

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın çabalarına destek vermeye devam edeceklerini dile getiren Clinton, Annan'ın 6 maddelik planının iyi bir plan olduğunu ancak uygulanmadığını vurgulayarak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in ateşkesi uygulamamasını kınadı.

Clinton, Suriye'deki BM gözlemcilerinin görev süresinin temmuzda sona ermesiyle ilgili, BM Güvenlik Konseyi'nin, görevin uzatılıp uzatılmayacağına karar vereceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı ayrıca Rusya'nın Suriye'ye savaş helikopterleri gönderdiğine ilişkin haberlerin endişe uyandırdığını söyledi.

Clinton, Rusya'dan Suriye'ye silah göndermeyi durdurmasını istedi.
İran 'a ilişkin de Clinton, Tahran yönetiminin nükleer programından vazgeçmesi için ilgili ülkelerin İran'a "çok kesin bir yol haritası" sunacağını kaydetti. (aa)