Suriye'de hardal gazı kullanıldı

Suriye'de hardal gazı kullanıldı
Suriye'de hardal gazı kullanıldı

Fotoğraf temsilidir

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye'de IŞİD ve bir başka örgüt arasındaki çatışmada hardal gazı kullanıldığını duyurdu.

RADİKAL - Merkezi Lahey'de bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye'deki bir çatışmada kimyasal silah kullanıldığını açıkladı. Örgüte göre, Ağustos ayında Halep'in Marea kasabasında IŞİD ve bir başka örgüt arasında yaşanan çatışmalarda hardal gazı kullanıldı. Raporda en az iki kişinin hardal gazından etkilendiği ve bir bebeğin öldüğü belirtiliyor.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, OPCW'nin Ekim ayı sonunda hazırlanan raporunun özeti, Perşembe akşamı yayımlandı. Büyükelçi Ahmet Üzümcü başkanlığındaki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün raporuyla Suriye'deki bir çatışmada kimyasal silah kullanımı ilk kez resmen doğrulanmış oldu. Raporda, IŞİD ile o dönem Marea'yı elinde tutan diğer aşırılık yanlısı silahlı grup arasında yaşanan çatışmada kimyasal silah kullanıldığı belirlendi.

ÖSO Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanlığı'yla görüşecek

OPCW kurallar gereği raporda herhangi bir örgüt ismi anmasa da, diplomatik kaynaklar kimyasal silahın IŞİD'in girdiği çatışmada kullanıldığını bildirdi. Deri, gözler ve ciğerlerde yanıklara yol açan hardal gazı kimyasal silah olarak kabul ediliyor. Bu nedenle uluslararası anlaşmalar gereği kullanımı yasak.

Fransa, IŞİD'i Charles de Gaulle'den vuracak

Zevahiri Suriye'ye 'elçi' gönderdi

İran-Suriye görüşmesinde ne konuşuldu?