Suriye'de herkes birbiriyle çatışıyor

Suriye'de herkes birbiriyle çatışıyor
Suriye'de herkes birbiriyle çatışıyor

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Kuzey Fırtınası ile Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında geçen hafta Türkiye sınırı yakınındakii Azez’de başlayan çatışmalar yayılırken Kaide bağlantılı gruplar kendi aralarında da savaşa girişti. IŞİD militanları, El Nusra cephesinin Şadadi’deki karargâhını basıp silahları ve petrol üretim ekipmanını ele geçirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre El Nusra, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile giriştiği çatışmalar nedeniyle karargâhta fazla savaşçısı bulunmadığından ‘hazırlıksız yakalandı’. IŞİD, İdlib’de ÖSO ile çatışmasında ise üst düzey komutanı Ebu Abdullah el Libi ve 12 üyesini kaybetti. ÖSO sorumluluğu reddetti. Halep’in Hazano kentindeki IŞİD-ÖSO çatışmasında da 6 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin sivil mi yoksa taraflardan birine mi üye olduğu ise belli değil. Bu arada Azez’den önceki gün yine silah sesleri yükselirken, Kuzey Fırtınası da IŞİD’i ateşkes anlaşmasına uymamakla suçladı. Kuzey Fırtınası rehin 30 ÖSO üyesinin hepsinin değil yalnızca 9’unun bırakılmasıyla anlaşmanın ihlal edildiğini öne sürdü.

Esad: Düşmanları hayali

Bu arada Suriye lideri Beşşar Esad da Çin’in devlet televizyonu CCTV’ye demecinde Batı’nın kimyasal silah tasfiyesi için BM’ye tasarı sunmasını eleştirdi: “ABD, Fransa ve Britanya bu yolla hayali bir düşmana galip gelmeye çalışıyor.” Esad, Rusya ile Çin müdahaleye izin vermeyeceği için kaygılı olmadığını da vurguladı.
Öte yandan Suriye Muhalif-Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) lideri Ahmet Carba, BM’ye mektubunda Cenevre 2 Konferansı’na katılmaya hazır olduklarını ancak amacın geçici hükümet olduğunun kabulü gerektiğini vurguladı.