Suriye'de İran-Türkiye arabuluculuğunda ateşkes

Suriye'de İran-Türkiye arabuluculuğunda ateşkes
Suriye'de İran-Türkiye arabuluculuğunda ateşkes
Suriye'nin Lübnan sınırına yakın Zabadani kasabası ile İdlib vilayetindeki Şii yoğunluklu Fua ve Kafraya köylerinde, Türkiye ve İran'ın bir ay süren arabuluculuğunun ardından iki günlük ateşkes ilan edildi.

RADİKAL - Suriye ’nin Lübnan sınırına yakın Zabadani kasabası ile İdlib vilayetindeki Şii yoğunluklu Fua ve Kafraya köylerinde bugün yerel saatle 06.00’dan itibaren 48 saat ateşkes ilan edildiği haberi geldi. Reuters’ın haberine göre, İran ve Türkiye ’nin bir ay süren arabuluculuğu sonucu varılan ateşkes sayesinde yaralıların ve sivillerin tahliyesini sağlayabileceği belirtiliyor.İngiliz haber ajansı bu ateşkesin, bölge ülkeleri arasında bölgede yeni bir yaklaşım anlamına gelebileceğini belirtti.

Reuters’a konuşan Şam’a yakın üç yetkili, ateşkesin Türkiye ve İran’ın arabuluculuğunda gerçekleştiğini söyledi. Ateşkes görüşmelerine yakın kaynaklar, diğer bazı konuların da görüşülmeye devam ettiğini söyledi.

'ŞU ANA KADAR SAKİN'

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ateşkesin başlangıcından bu yana Zabadani, Fua ve Kefraya’da çatışma yaşanmadığını bildirdi. Gözlemevi’nin başkanı Rami Abdülrahman, “Şu ana kadar durum sakin” ifadesini kullandı.

Zabadani Suriye’nin başkenti Şam’ın 45 km kuzeybatısında bulunuyor. Rejim birlikleri ve Hizbullah militanları şehrin denetimini Ahrar uş Şam’dan geri almak için bastırıyordu. Şii köyler ise Ahrar-uş Şam ve El Kaide bağlantılı El Nusra’nın ağır saldırısı altındaydı.

Ahrar-uş Şam, geçen hafta Zabadani’de İran’dan bir heyetle görüştüklerini açıklamıştı.

Lavrov: Suriye'nin geleceğine Suriye halkı karar verir

Suudi Arabistan: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Ahrar-uş Şam'dan Türkiye'ye destek

Silahlı örgütlerden Şam'a saldırı: 5 ölü

'Eğit-donat gitti, YPG geldi'