Suriye'de kaçırılan Lübnanlılar için MİT devrede

Suriye'de kaçırılan Lübnanlılar için MİT devrede
Suriye'de kaçırılan Lübnanlılar için MİT devrede
İran'a yaptıkları dini ziyaretten dönerken Suriye'de kaçırılan 11 Lübnanlıdan 9'unun, MİT'in girişimleriyle birkaç gün içerisinde serbest bırakılması bekleniyor.

ANKARA - İran'a yaptıkları dini ziyaretten dönüşleri sırasında, Suriye 'nin Azez kenti yakınlarında 22 Mayıs 2012 tarihinde kaçırılan 11 Lübnanlıdan 9'unun, MİT'in girişimleriyle birkaç gün içinde serbest bırakılacağı öğrenildi.

GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI
Yaklaşık bir yıldır rehin tutulan Lübnanlıların görüntülerine Anadolu Ajansı ulaştı.

Görüntülerde, kaçırılan Lübnanlıların, durumları hakkında bilgi verdikleri ve neşeli oldukları görülüyor. Görüntülerde, isimlerini sırasıyla Hasan Erzune, Hac Abbas Mahmud, Hasan Hammune, Ali Turmus, Abbas Hasan Şuayb, Hac Ebu Ali Salih, Muhammed Munzir, Seyyid Ali Abbas ve Muhtar Ali Hüseyin Zegib olarak açıklayan Lübnanlılar, sağlık durumlarının ve morallerinin iyi olduğunu belirterek evlerine ve yakınlarına döneceklerinden emin olduklarını ifade etti.

Alıkonulan Lübnanlılardan Muhtar Ali Hüseyin Zegib, kendilerini kaçıran grubun serbest bırakılmaları için daha önce gündeme getirdiği talebe atıfta bulunarak, "Sesimizi güçlü bir şekilde Suriyeli devrimci kardeşlerimizin sesine katıyor ve Suriye rejiminin zindanlarında tutuklu bulunan bütün kadınların serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

Suriye'de 9 Lübnan vatandaşını elinde tutan ve ismini "Kuzey Fırtınası Tugayı" olarak açıklayan grup, alıkonulan Lübnanlıların teslim edilmesi için tutuklu Suriyeli kadınların serbest bırakılmasını şart koşmuştu.

2 LÜBNANLI TÜRKİYE 'NİN ARABULUCULUĞUYLA SERBEST BIRAKILMIŞTI
Kaçırılan şahısların serbest bırakılması için Lübnanlı üst düzey siyasi yetkililer ile Şii Yüksek Konseyi üyelerinden Eş-Şeyh Abbas Zegib'in geçen haftalarda Türkiye'den yardım talepleri olmuştu.

Ayrıca yaklaşık 1 yıldır Suriyelilerin elinde rehin olarak tutulan Lübnanlıların aileleri de Lübnan'daki Türk Hava Yolları (THY) Bürosu ile Türk Kültür Merkezi önünde Türkiye'nin bu konuda daha fazla çaba göstermesi için eylem düzenliyordu. Aileler, Türkiye'nin desteğinin sağlanması amacıyla Lübnan hükümeti nezdinde de girişimlerde bulunmuştu.

Kaçırılan Lübnanlılardan ikisi, daha önce 2012 yılının Ağustos ayında Türkiye'nin arabuluculuğuyla serbest bırakılmıştı. (aa)