Suriye'de Kerem ez-Zeytun katliamı belgelendi

Suriye'de Kerem ez-Zeytun katliamı belgelendi
Suriye'de Kerem ez-Zeytun katliamı belgelendi
Suriye ordusunun önceki gün Humus'un Kerem ez-Zeytun Mahallesi'nde yaptığı katliamın fotoğrafları ortaya çıktı.

İSTANBUL - Güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddetin boyutunu gözler önüne seren fotoğraflarda, harabeye dönmüş evler ve kurşunlanarak öldürülen yaşlı bir kadının görüntüleri dikkati çekiyor.

Fotoğrafların, Suriye rejimine bağlı Şebbiha güçlerinin, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu yaklaşık 30 aileyi bıçakla öldürdüğü Kerem ez-Zeytun katliamına ait olduğu belirtiliyor.

Suriye rejime bağlı Şebbiha güçleri, Humus'ta önceki gün yerleşim birimlerine baskın düzenlemiş, 140 kişiyi katletmişti.



ANNAN GÜVENLİK KONSEYİ'NE BİLGİ VERECEK
Hafta başında Türkiye’de de temaslarda bulunan BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın Suriye ziyaretinin sonuçlarıyla ilgili Güvenlik Konseyi'ne bilgi vereceği bildirildi.

Diplomatlar, Annan'ın Cuma sabahı Güvenlik Konseyi'ne Cenevre'den video konferans aracılığıyla hitap edeceğini belirttiler.

Suriye'nin BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'a yanıtını gönderdiği bildirilmişti.

BM'nin Cenevre'deki merkezinden yapılan açıklamada, Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın Suriye makamlarının yanıtını aldığı belirtilirken, bu cevabın içeriğine ilişkin bilgi verilmemişti.

Bölgede temaslarda bulunan BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a "bir dizi somut öneri" sunduktan sonra, görevinin zorluğuna rağmen "iyimser" olduğunu bildirmişti.



ARAP BİRLİĞİ ZİRVESİNE DAVET EDİLMEYECEK
Irak'ın Beyrut Büyükelçisi Ömer Barazancı, Arap Birliği'nin aldığı karar uyarınca Suriye'nin, 27-29 Mart'ta Bağdat'ta düzenlenecek Arap Birliği zirvesine davet edilmeyeceğini söyledi.

Lübnan'ın eski Devlet Başkanı Emin Cemayel ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında Büyükelçi Barazancı, zirvenin geçen yıl olduğu gibi ertelenme ihtimalinin olmadığını vurgulayarak, zirveye Lübnan'ın devlet başkanı düzeyinde katılımını beklediklerini ifade etti.

Arap Birliği geçen yıl Bağdat'ta yapmayı planladığı toplantıyı Ortadoğu'daki siyasi karışıklıklar ve Irak'taki güvenlik sorunları nedeniyle ertelemişti. (aa)