Suriye'de kimyasal silah patlatacaktı

Suriye'de kimyasal silah patlatacaktı
Suriye'de kimyasal silah patlatacaktı
Britam Defence'i hack'leyen korsanın iddiasına göre, Katar Libay'da bulunan Rus yapımı kimyasal silahın Humus'ta patlatılmasını teklif etti.

ABD , Suriye’nin muhaliflere karşı kimyasal ya da biyolojik silah kullanmasını kırmızı çizgi ilan etmesine paralel olarak Esad rejiminin elindeki silahlarla ilgili spekülasyonların ardı arkası kesilmezken ortalığı karıştıracak bir iddia ortaya atıldı. Cyberwarnews.info ve Rus haber ajansı Ridus’un internet sitesinde yayımlanan belgelerde Katar’ın Suriye’ye kimyasal silah sokup patlatma planından bahsediliyor. ‘JasIrX’ kod adlı hacker, Britanya’da emekli SAS komandolarından oluşan ve özellikle Ortadoğu ’da çalışan Britam Defence güvenlik şirketinin şifresini kırarak bilgisayarlarına girdiğini anlatıyor. JasIrX, Malezyalı bir server’ı kullanan şirketin web sayfasında Suriye ve Rusya’ya karşı büyük bir komplo hazırlandığı yönünde gizli bilgiler olduğunu söylüyor. Image olarak yayımlanan bir yazışmaya göre Britam’ın müdürü David Golding, şirketin başkanı Philip Doughty’ye şu mesajı yolluyor: “Philip selam. Yeni bir iş teklifi aldık. Yine Suriye ile ilgili. Katarlılar bize çekici bir anlaşma sunuyor ve bunun Washington’ın onayladığı bir fikir olduğuna yemin ediyorlar. Bizim yapmamız gereken Libya’da bulunan Rus yapımı bir CW’yi (Chemical Weapon-Kimyasal Silah) Suriye’nin Humus şehrine nakletmek. Bunların Esad’ın elindekilere benzer olması gerekiyor. Oraya Rusça konuşacak Ukraynalı personelimizin konuşlandırılmasını ve olayı videoya almamızı istiyorlar. İyi bir fikir değil ama para çok büyük. Ne düşünüyorsun?” Hacker, bilgisayarda Humus’ta kimyasal bombanın Ukrayna vatandaşı Artaşes Manasyan tarafından infilak ettirileceğinin planlandığına dair bilgiler olduğunu da iddia ediyor.

‘Esad ölümcül hata yaptı’
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Suriye lideri Beşşar Esad’a “Reformları geciktirmek ölümcül hataydı. Esad’ın iktidarda kalma şansı giderek azalıyor” eleştirisini yöneltti. ‘Tahrir el Şam Tugayı’ da Şam’ın Mleha bölgesinde ordu güçleriyle çatıştı. ( İSTANBUL /RADİKAL)